Zukerberg zvao Obamu besan zbog NSA špijunaže

Mark Zukerberg nije baš šampion brige o privatnosti drugih ali ga je stalno otkrivanje novih špijunskih programa NSA, izgleda, nagnalo da se požali ni manje ni više nego predsedniku Obami, piše „Forbs”.

Zukerberg je objavio svoju izjavu na Fejsbuku u kojoj je naveo da se požalio predesedniku Baraku Obami na konstantnim kršenjima privatnosti na internetu koje vrši državna administracija SAD.

„Vlada Sad bi trebalo da bude lider na internetu a ne pretnja”, napisao je Zukerberg, dodajući da je zvao predsednika Obamu i „izrazio mu svoju frustraciju zbog štete koju Vlada nanosi budućnosti svih nas”.

Međutim, kao što je Zukerberg napisao u „žalbi” predsedniku SAD, čini se da će proći mnogo vremena pre nego što se učine neke stvarne reforme na tom polju.

Iako Zukerberg nije imenom niti jedanput spomenuo NSA u svojoj izjavi, „Forbs” piše da je njegov komentar usledio pošto je objavljena vest da programi NSA potencijalno omogućuju špijuniranje Facebooka već godinama, i to većinom korisnike te društvene mreže van SAD.

Ovaj list podseća da je inicijalna priča, koja je uzbunila svet prošlog jula, o NSA projeku PRISM ukazala da je Fejsbuk omogućio prilaz svojim serverima za agencije Vlade SAD („direct backdoor access to its servers”), što je Zukerberg žestoko negirao.

U oktobru prošle godine su na videlo izašle informacije o naporima NSA da dešifruje i prati podatke koji su išli između servera kompanija poput Yahoo i Google. Samo jedan od tih program je bio zaslužan za krađu celikh kontakt lista sa servisa Gmail, Yahoo Mail, Hotmail and Facebook. Samo u jednom danu od Fejsbuk korisnika je skinuto 82.857 kontakt lista.

Na kraju dolazi i najgore, jer novije vesti kazuju da je NSA „prilagodila” Fejsbuk servere da korisnicima društvene mreže ubacuju i viruse.

NSA odbija da govori o svojim programima i aktivnostima a Cukerberg u saopštenju kaže da bi bezbednosne agencije morale da budu trasparentnije u svom poslu jer u suprotnom „ljudi pomisli na najgore”.

Facebook tvrdi da će u svetlu NSA operacija, poraditi na boljem šifrovanju svoje komunikacije i da će ubuduće bezbednost biti neprobojna.