U SVETU SE ISPITUJE UVOĐENJE ČETIRI RADNA! Evo koliko je Srbija DALEKO od toga

Pilot projekat koji je sproveden u Velikoj Britaniji pokazao je da bi produktivnost zaposlenih bila veća kada bi se sa pet radnih dana prešlo na četiri. Istraživanje je pokazalo da je radna nedelja od četiri dana isplativija. Postavlja se pitanje da je to bolje za radnike ili za poslodavce i da li bi ovakav model mogao da se primeni i u Srbiji.

Posao Radnik
Pixabay.com

To je bila tema razgovora u „Uranku“ na K1 televiziji. Jovana Joksimović ugostila je Ranku Savić iz Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata i Svetlanu Budimčević iz Unije poslodavaca i sa njima razgovarala o eventualnoj četvorodnevnoj radnoj nedelji.

Iz Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata istakli su da se nijedno istraživanje ne odvija bez razloga, kao i to da poslodavci uvek gledaju interes kapitala.

– Imali smo krizu i sve one probleme i zatvaranje i jedan drugačiji odnos zaposlenog prema radu. Mi smo u najgorem perodu korone svi počeli da razmišljamo o svom životu i da li smo zadovoljni na radnom mestu, šta je bitnije – da li odlaziti na radno mesto gde nemate zadovoljstvo, ili se baviti nekim drugim poslom… Ili veću pažnju posvetiti porodici ili nekim drugim svojim hobijima. I činjenica je da je u vreme korone veliki broj radnika dao otkaz i počeo da se bavi nekim drugim zanimanjem. Upravo su to svi oni koji na evropskom i svetskom nivou prate stanje radne snage i jednostavno došli do zaključka „Ovo ima neki limit“. Njihova psihička i fizička sposobnost ima kraj. Vreme je da se nešto menja i da uvedemo neki novi sistem, da im damo neko veće zadovoljenje. Potpuno su bili svesni da kad je radnik zadovoljniji i srećniji, da će biti produktivniji i da će ostvarivati veći profit – rekla je Ranka Savić.

Balans između privatnog i poslovnog života može da se odrazi na kvalitet rada.

– Sa razvojem tehnologije i sa digitalizacijom se očekuje da se rad olakša i da se poslovanje pojednostavi i da bude potrebno mnogo manje vremena da se obave određeni poslovi. Ideja je zaista dobra. Zaključak je da će radnik biti produktivniji ako je zadovoljan na poslu i ako mu je ostalo slobodno veme za porodicu, kulturu i obrazovanje. Ali s druge strane moramo biti svesni da se korona nastavila u ovu sad krizu koja je izazvana rusko-ukrajinskim sukobima i da su teška vremena za poslovanje – rekla je Svetlana Budimčević iz Unije poslodavaca.

Iz Unije poslodavaca kažu da postoji veliki nedostatak radne snage i da se poslodavci trude na sve načine da privuku radnu snagu i zadrže onu dobru.

– Ovo poslednje istraživanje u Velikoj Britaniji pokazalo je da su radnici zadovoljniji i produktivniji. Međutim, postoji bojazan da je možda veća presija zbog toga što imaju kraći vremenski period da završe određene poslove, pa da se to ne odrazi dugoročno na njhovo zdravstveno stanje – rekla je Svetlana Budmčević iz Unije poslodavaca.

Kako je u Srbiji?

Ranka Savić je gostujući u emisiji “Uranak” na K1 televiziji rekla da se prosečan radnik u Srbiji ne oseća dobro pre svega jer je veliki broj onih koji rade za minimalac, tačnije više od 800.000 njih.

Radnik ne može da se oseća dobro na poslu jer ima toliko malo sredstava da ne može da prehrani porodicu. Prema tome, to je osnovni problem radnika u Srbiji. Drugo, mi imamo takvu situaciju da se sindikati i radnici bore za ono za šta su se borili radnici u industrijskoj revoluciji. Imamo apsolutno nepoštovanje Zakona o radu od strane poslodavaca, bez ikakvih sankcija. Na primer, u Zakonu o radu stoji da radna nedelja traje pet radnih dana, odnosno 40 radnih sati, a da je šesti dan moguće raditi samo izuzetno. Dakle predviđaju se slučajevi ozbiljne opasnosti za krizu preduzeća, poremećaj na tržištu… A ako radnik radi taj šesti dan, onda se šesti dan računa kao prekovremeni rad i mora da bude plaćen uvećano, dakle uvećano 26 odsto. Ja znam bezbroj njih koji rade sedam dana nedeljno – rekla je Ranka Savić.

– To je slučaj sa trgovinom, to je slučaj sa autotransportom, gde se apsolutno ne poštuje Zakon o radu. Tu je toliki manjak radne snage da sada radnici rade sedam dana. Pri tome, taj poslodavac neće da primi nove radnike. Nije baš da njih i nema, ali ih nema ako vi jednom vozaču autobusa dajete platu 50.000 dinara. Da vidim da li bi ih bilo da im date 100.000 dinara platu. I te kako bi ih onda bilo, jer ne bi odlazili u Poljsku, Mađarsku i te neke zemlje i radili tamo za 1.200 i 1.300 evra.

Podaci istraživanja kažu da je preko 80 odsto zaposlenih u Srbiji nezadovoljno ili radnim mestom, ili platom.

– Poslodavac se teško odriče kvalitetnog radnika i postoje slučajevi gde mi svaki dan u novinama čujemo da je bio određeni problem u nekoj kompaniji. Ali mislim da je to usamljeno i da sve više postaje jasno da su u centru pažnje ipak ljudi, a ne resursi. Poslodavac, svaki odgovoran, prevashodno misli da treba da uloži u radnu snagu i trudi se da zadrži radnike na poslu. E sad, tu su i spoljašnji uslovi koji utiču na nas, međunarodna situacija, kao i to da su i dalje suviše visoke lokalne i republičke takse i ostali nameti. Kada bi postojala relaksacija na tom nivou, sigurno bi bilo poboljšanja uslova rada. I premijerka je izjavila i svi su svesni toga da je zarada u Srbiji mala, ali moraju se iznaći načini da se poveća zarada – rekla je Svetlana Budimčević.

Sindikalna udruženja radnika se bore za povećanje minimalnih zarada u Srbiji i to tako što traže da minimalna cena rada bude neoporezovana.

– Više od 95 odsto poslodavaca ne poštuje Zakon o radu. Prva država ne ispunjava svoje obaveze prema jednoj armiji javnih službenika tako što im se plate ne isplaćuju u skladu sa zakonom. Vi imate minimalnu cenu rada, pa se na osnovu toga odredi minimalna satnica, zna se kako se zarada obračunava: vrednost minimalnog radnog sata puta vrednost koeficijenta, puta minuli rad i sve što uz to ide, i vi dobijete zaradu. Ako je, govorim figurativno, 200 dinara minimalni radni sat, onda država ne može da izračunava zaradu na osnovu minimalnog sata u iznosu od 100 dinara. Samo to da ispravimo, nama bi plate porasle. Privatnik greši u tome što ne plaća prekovremeni rad, što ne prati inflaciju i ne povećava plate – rekla je Ranka Savić.