VELIKI PODVIG NAUČNIKA: Teleskopom uspeli da snime džinovsku crnu rupu

Crna rupa „Strelac A“ u centru Mlečnog puta snimljena je po prvi put, a fotografija će biti objavljena na konferenciji za novinare u 15 časova.

Pixabay

Crne rupe su izuzetno gusti svemirski objekti čija je gravitaciona vuča toliko jaka da ni svetlost ne može da joj pobegne. Uprkos tehnološkom napretku u posmatranju svemira, čovečanstvo do sada nije uspelo da je fotografiše.

To sve bi trebalo da se uskoro promeni, jer je međunarodni naučni tim najavio predstavljanje velikog naučnog podviga – prve fotografije crne rupe, kojom je stavljena na probu i teorija relativnosti Alberta Ajnštajna.

Pionirski rad projekta “Event Horizon Teleskope” (EHT), započetog pre tačno dve godine za zadatkom posmatranja i pokušaja fotografisanja crne rupe, izgleda da je iznedrio veliko dostignuće.

Ono će biti predstavljeno uživo na konferencijama Vašingtonu, Briselu, Tokiju, Šangaju, Tajpeju i Santjagu.

Naučna zajednica očekuje da će na konferenciji biti saopšteno da je projekat uspeo u pravljenju prve fotografije supermasivne crne rupe „Strelac A“ u centru Mlečnog puta.

Tačnije, trebalo bi da je snimljen horizont crne rupe, odnosno njena efektivna granica, što je takozvana „tačka sa koje nema povratka” preko koje ako se pređe ne može ništa da joj pobegne.

„Strelac A“ je džinovska supermasivna crna rupa sa masom od četiri miliona Sunca.

Istraživanje će testirati Ajnštajnovu opštu teoriju relativnosti iz 1915. godine, koja objašnjava zakone gravitacije i njihov odnos prema drugim prirodnim silama.

Naučnici kažu da bi oblik senke, prema Ajnštajnovoj opštoj teoriji relativnosti, trebalo da bude gotovo savršen krug, a ako se ispostavi da nije, nešto nije u redu sa tom teorijom, prenosi britanska agencija.