30 POSTO LJUDI IMA MANJAK OVOG MINERALA! Može li se CINK uneti hranom ili su tablete jedino rešenje?

Cink se smatra esencijalnim mineralom, najpre zbog toga što naše telo štiti od toksina i drugih suspstanci koje bi mogle da ga oštete. Takođe, bitan je jer proizvodi T ćelije koje su ključne u odbrani od kancerogenih materija i virusa.

Pexels.com

Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije do 30 posto svetske populacije ima manjak ovog minerala u organizmu. Zbog toga se svima onima koji pate od nedostataka cinka, savetuje uzimanje cink tableta od 15 do 20 mg svakog dana, a naročito zimi.

Razlike između organizma bogatog cinkom i siromašnog

Kako ćete najbolje znati da vašem organizmu fali cink, tačnije da je siromašan. Jasni su znaci koji upućuju na to, samo ih treba primetiti. Kod dece to se ogleda u slabom razvoju i rastu, a kod odraslih, opadanje kose, loš libido, zamor, razdražljivost, gubitak apetita, podložnost infekcijama i sporo zarastanje rana.

Iako ga u organizmu ima u vrlo malim količinama, svega 3 grama, čak i najmanji nedostatak vrlo je vidljiv. Kako ga organizam ne sintetiše, moramo ga unositi putem hrane ili putem suplemenata u vidu cink tableta, naročito tokom hladnih dana. Kada je o hrani reč, više ga ima u namirnicama životinjskog nego biljnog porekla.

Gde ima cinka u hrani?

Telo ne može da čuva cink i zato ga je neophodno unositi svakodnevno. Idealno bi bilo to činiti putem hrane, ali to je gotovo nemoguće, jer nikada na taj način ne može da se obezbedi dovoljna količina minerala. Ipak, to ne znači da ne treba u ishranu uključiti, pa čak i u određenom periodu godine, forsirati hranu bogatu njime. Pasulj važi za namirnicu bogatu cinkom, kao i riba i morski plodovi.

Orašasti plodovi, integralne žitarice i mlečni proizvodi takođe su bogati njime. Tako da ne bi bilo loše da bar jednom mesečno jedete ostrige, dva do tri puta nedeljno govedinu, pasulj jednom nedeljno, a jogurt možete svakodnevno.

Od orašastih plodova kikiriki ima najviše cinka. Ukoliko, pak, ne možete da nadoknadite nedostatak cinka kroz unos namirnica, onda bi trebalo da obezbedite sebi suplementaciju, koja uglavnom dolazi u obliku kapsula, praškova, sirupa i cink tableta.

Preporučene doze cinka

Cink ne mora da se uzima samo kada utvrdite da patite od njegovog nedostataka. On se može uzimati i kao preventiva, naročito u mesecima kada se manje izlažemo suncu i kada imamo manje svežih namirnica na raspolaganju.

Osim toga u hladnim mesecima smo izloženiji virusima, a cink je mineral koji nas od njih upravo i štiti. Ukoliko uzimate cink tablete trebalo bi da znate da ne treba preterivati sa njima. Toksične doze u zavisnosti od stanja, uzrasta i težine su od 150 do 500 mg dnevno, ali njih je teško dostići. Zbog toga se u zavisnosti od uzrasta propisuju različite doze cink tableta.

Deca do tri godine ne bi trebalo više od 2-3 mg dnevno, a deca od četvrte do osme godine po 5 mg na dan. U periodu od devete do trinaeste godine preporučuje se 9 mg cink tableta dnevno kod devojčica, a  11 mg kod dečaka. Odraslima ženskog pola se propisuje 8 mg na dan, a muškarcima 11 mg, koliko je i optimalna doza cink tableta za trudnice.