8 jednostavnih načina da pobedite lenjost!

Tanka je linija između želje za odmorom i mirovanjem s jedne strane, i ozbiljne lenjosti i odugovlačenja s druge, a ovih nekoliko praktičnih saveta će vam pomoći da se aktivirate.

Nema ništa loše u tome da vam se nakon stresnog i napornog dana na poslu ne ustaje iz kreveta satima, međutim, tanka je linija između želje za odmorom i mirovanjem s jedne strane, i ozbiljne lenjosti i odugovlačenja s druge. U nastavku slede nekoliko efikasnih načina da pobedite lenjost.

1. Pronađite motivaciju
Najčešći uzrok lenjosti je nedostatak motivacije, što je i logično. Bez obzira da li je reč o nekim banalnim planovima za taj dan, poput sređivanja kuće, ono što vam je najpotrebnije je svakako volja. Najjača i najefikasnija motivacija je postavljanje cilja, a ukoliko će vam pomoći, priuštite sebi i neku nagradu za obavljen zadatak. Na primer, zacrtajte sebi da jedan dan sredite kuhinju, a kada to završite, uzmite sat vremena za sebe – uživajte pod toplim tušem, pijte neki topli napitak ili sok od ceđenog voća, prelistavajte časopise, pustite neku laganu muziku i uživajte.

2. Jedno po jedno
Greška koju mnogi od nas prave jeste pokušaj da u isto vreme radimo više stvari. Iako to nekima i te kako ide od ruke i štedi dragoceno vreme, drugi pak ne mogu da se posvete dvema stvarima odjednom, što kao posledicu može da ima osećaj preopterećenosti i “preplavljenosti”, te vam se kao najbolje rešenje nameće odugovlačenje, odnosno lenjost. Stoga je jako bitno da imate kontrolu nad sobom, odnosno sopstvenim zadacima i ciljevima.

3. Fizička aktivnost
Nikada ne potcenjujte fizičku aktivnost! Ukoliko ste se ulenjili, naravno da vam je poslednja stvar na pameti vežbanje. Međutim, neverovatno je koliko će pozitivno na vaš organizam, a i raspoloženje, uticati samo 30 minuta šetnje, trčanja, boravka na svežem vazduhu. Naterajte sebe, stavite slušalice, pustite muziku i krenite u šetnju obližnjim parkom. Bitno je da budete u pokretu, pa makar to bilo i ručno pranje majica, čišćenje prozora, ili terase.

4. Podelite jedan veći zadatak na više manjih
Čest razlog za “odugovlačenje” je upravo kompleksnost zadatka koji je pred nama i vreme potrebno za njegovo obavljanje. Tajna je u drugačijem pristupu – dakle, podelite zadatak na više manjih, i krenite korak po korak. Sve je stvar dobre organizacije.

6. Mislite na posledice
Ukoliko ne možete da pronađete nijedan pozitivan razlog da se pokrenete, setite se posledica neodrađenog zadatka i lenjosti. Konstantno odlaganje nekih stvari koje bi trebalo da završite, stvara vam u glavi sve veći pritisak, nebitno da li se radi o poslu ili o nečemu sasvim drugom. Pomislite samo kako ćete se lepo osećati kada nešto završite i “skinete sa uma”.

7. Tehnika vizualizacije
Ukratko, sve što treba da uradite jeste da stvorite u glavi sliku onoga što treba da uradite – to će podstaći vaš um na akciju. Zamislite sebe na kraju cilja, sa svim beneficijama koje vam odrađeni zadatak donosi, i to će vam pomoći da malo više mislite na svoju budućnost i pokrenete se.

8. Postavite rokove
Niko ne voli vremenska ograničenja, ali nekada vam upravo oni mogu pomoći. Napravite raspored i pokušajte da ga se držite. Najteže je početi, ali kada se jednom aktivirate, posle je sve lakše.