AKo želite da ostanete u DRUGOM STANJU, obavezno jedite OVE namirnice

Jabuka
Pixabay.com

Određene namirnice mogu da pomognu da povećate šanse za začeće. Što više proizvoda bogatih omega-3 kiselinama, punomasnog mleka, orašastih plodova...

 

Harvardsko istraživanje pokazalo je da se neplodnost smanjuje za 80 odsto ako se žena prebaci na “plodnu dijetu”, odnosno na određen režim ishrane, ali i promeni neke nezdrave životne navike.

Nutricionistkinja Zita Vest iz Velike Britanije kaže da bi parovi koji žele potomstvo trebalo da se pridržavaju četiri osnovna pravila ishrane.

Ona savetuje da, ukoliko želite što pre da ostanete u drugom stanju, jedete namirnice bogate omega-3 kiselinama. To su skuša, haringa, sardina ili losos, koji su i odličan izvor vitamina D. Ove vrste ribe bi trebalo da jedete od dva do tri puta nedeljno, kao i avokado, orahe, semenke bundeve i seme lana, koji sadrže omega-3 masne kiseline i utiču na bolju propustljivost ćelijskih membrana uključujući i jajne ćelije.

Šolja do dve punomasnog mleka dnevno, takođe, povoljno deluje na jajnike. Ukoliko niste ljubitelj mleka, kao zamena dolazi u obzir punomasni jogurt, pošto telu treba i malo masnoće kako bi apsorbovalo nutritijente važne za plodnost, prenose Novosti.rs.

Dnevni jelovnik bi trebalo da sadrži: jedan obrok spanaća, blitve ili mladog kelja, čašu soka od svežeg povrća (ili jedan obrok, salata od različitog povrća), jedan obrok bogat esencijalnim masnim kiselinama, jedno do dva jaja dnevno, malo orašastih plodova za grickanje, jednu do dve čaše iseckanog svežeg voća, celovite žitarice i mnogo vode. Obavezno jedite: nedeljno dva puta klice (sočivo), tri puta organsko meso i jednom sedmično jetru ili kavijar.

Preporučuje se:

* Jaja – bogata vitaminima D i B12 i proteinima

* Orašasti plodovi i semenke obezbeđuju omega-3, vitamin E, proteine i cink. Jedite ih sirove i to posebno: orahe, semenke lana, semenke konoplje, čija semenke, semenke bundeve, susam, semenke suncokreta, bademe

* Meso – birajte meso životinja koje su uzgojene u seoskim domaćinstvima.

* Od povrća birajte: spanać, kelj, blitvu i zdrave klice. Po boji povrća možete približno odrediti i količinu vitamina. Crveno i zeleno povrće je bogato vitaminom C, narandžasto vitaminom A. Trudite se da u toku dana jedete što više različitog povrća da biste uneli što više različitih vitamina.

* Od voća jedite suve šljive, suvo grožđe, šipak, jagode i borovnice.

PRIMER DNEVNOG JELOVNIKA

Pre doručka: dve čaše vode

Doručak: jaja i zobena kaša sa orašastim plodovima, popijte pre ručka smuti (banana, proteinski prah, polenski prah ili propolis) i mleko.

Ručak: povrće i organska piletina sa rižom i susamom,

Užina: smuti (celer, spanać, jabuka, đumbir i krastavac).

Večera: pečena govedina (poslužite sa klicama i brokolijem), za desert nešto sa što manje šećera.

Izbegavati:

* šećer, gazirani i pasterizovani sokovi, kofein, GMO hranu, soju, i uopšte nezdravu i brzu hranu.