‘Bolest vampira’ – Misteriozni simptomi porfirije

Nasledno oboljenje često se zove bolest vampira jer se kod pacijenata javlja preosetljivost na sunce, ali i drugi znaci problema, poput tamne ili ljubičaste mokraće.

Ćelije stvaraju supstance porfirine, koje se dalje prerađuju u jedinjenja potrebna za funkcionisanje organizma.

Porfirini su toksični, ali oni se u organizmu zdravih ljudi brzo prerade, pa ne dolazi do trovanja. Međutim, kod obolelih od akutne intermitentne porfirije (AIP) naslednog porekla prerada porfirina je usporena, pa se u situacijama kada se njihova proizvodnja poveća, oni nagomilavaju u krvi i urinu, izazivajući simptome u vidu napada porfirije.

Doktor Slobodan Kažić s Odeljenja za gastroentrologiju i hepatologiju KBC Zvezdara kaže da su najčešći simptomi napada bol u gornjem delu stomaka, kao i promena boje mokraće u tamnu ili ljubičastu jer se višak porfirina izlučuje urinom.

– Često se javljaju i problemi s krvnim pritiskom, povraćanje, pa i psihičke promene poput nervoze, depresije, pa i težih poremećaja. Može se desiti da ti simptomi budu u prvom planu, pa oboleli od AIP budu pogrešno dijagnostikovani kao psihijatrijski bolesnici. Tako je engleski kralj Džordž, prvi koji je vladao u 18. veku, imao epizodu ludila praćenu pojavom mokraće tamne boje, za koju se pretpostavlja da je bila izazvana oboljenjem AIP. Inače, napadi porfirije mogu biti i opasni po život – objašnjava dr Kažić i dodaje da se dijagnoza postavlja određivanjem nivoa porfirina u urinu.

– Lečenje se sastoji u davanju velikih količina glukoze intravenski, kao i lekova koji smanjuju stvaranje porfirina. Dobro lečen napad AIP prolazi posle nekoliko dana – ističe stručnjak.

Oboleli se moraju čuvati

– pacijenti koji imaju porfiriju ne smeju konzumirati alkohol
– ne treba da gladuju
– moraju da se čuvaju infekcija
– treba da obustave korišćenje duvana ako su pušači
– moraju da izbegavaju lekove koji mogu da izazovu napad
– ne treba da se izlažu suncu