Četiri ukusne i zdrave zamene za pire krompir

Pire krompir je verovatno jedan od najčešćih, najpopularnijih i najukusnijih priloga koji se slaže uz skoro svaki obrok. Za sve ljubitelje ovog jednostavnog jela predstavljamo četiri ukusne i zdrave zamene.

 

Foto: Freedigitalphotos.net/SOMMAI

1. Pasirani karfiol

Ukoliko ste skeptični, dovoljan je samo jedan griz da vas ubedi da je ova zamena za klasični pire krompir podjednako dobra, ako ne i bolja od originala. Karfiol se kuva upola brže, lepo se pasira i mogu se dodati svi dodaci karakteristični za pire krompir.

Pire od karfiola možete pripremiti od jedne velike glavice karfiola kojoj je obično potrebno oko 10-ak minuta da se skuva. Dodajte četvrtinu šolje parmezana, četvrtinu šolje mleka, 3 kašike maslinovog ulja, malo vlašca, 1 čen belog luka, so i biber po ukusu. Sve dobro ispasirajte i uživajte u ukusnom obroku.

 

Foto: Sxc.hu/BeverlyLR

2. Paškanat i šargarepa

Paškanat je poznat po svojim prehrambenim i lekovitim svojstvima. Dobar je diuretik, reguliše krvni pritisak i ojačava zidove krvnih sudova, jača srce i reguliše njegov nepravilan rad, a potpomaže i bržem oslobađanju od celulita. Sa druge strane šargarepa je povrće bogato beta-karotenom, odlična je za vid, kao i za detoksikaciju organizma jer sadrži velike količine vlakana i vitamina A. 

Kako biste pripremili ovaj pire biće vam potrebno pola kilograma paškanata i 2-3 šargarepe koje se kuvaju oko 15 minuta. Kada se povrće skuva, ocedite ga i dodajte mu 3 kašike maslinovog ulja, kašiku majčine dučice, so i biber po ukusu pa sve dobro ispasirajte. Dobićete pire neverovatne boje i interesantnog ukusa koji je bogat brojnim vitaminima i mineralima.

 

Foto: Wikipedia

3. Pire od čičoke

Biljka čičoka ili divlji krompir kako je nazivaju je zdrava zamena za običan krompir koja se često preporučuje dijabetičarima. Blago je slatkasta i veoma ukusna, a priprema se na isti način kao klasičan pire krompir.

Potreban vam je koren čičoke, malo mleka i putera i dobićete pire sličan klasičnom, ali ukusniji i zdraviji.

 

Foto: Sxc.hu/linia

4. Koren celera i žalfija

Celer se često upotrebljava u narodnoj medicini zbog svojih brojnih blagotvornih svojstava i pozitivnog uticaja na zdravlje. Delotvoran je u lečenju astme, promuklosti i reume, poboljšava krvnu sliku i cirkulaciju, apetit, uklanja smetnje kod varenja i koristi se za čišćenje organizma.

Sve što vam je potrebno za pripremu pirea su dva veća korena celera koji se kuvaju otprilike pola sata, pa im se doda pola šolje mleka, 10-ak listova žalfije, 4 kašike maslinovog ulja, soli i bibera po ukusu. Samo se dobro propasirate i imate zdrav i ukusan prilog uz svako jelo.