Da li ste čuli za BOLEST GUSTE KRVI? Može biti jako opasna, a EVO KAKO POČINJE – obratite pažnju na OVE SIMPTOME

Uvođenje periodičnih provera krvne slike dva puta godišnje, deo je obaveznog saveta hematologa. Oni naglašavaju važnost ovih rutinskih pregleda zbog potencijalne identifikacije različitih zdravstvenih problema, uključujući hematološke malignitete.

Krv
Pixabay.com

U emisiji “Uranak” na televiziji K1, načelnica Dnevne bolnice za hematologiju KCS, doc. dr Danijela Leković, objašnjava koji simptomi ukazuju na hematološke malignitete? Šta je bolest guste krvi?

Doktorka ističe da je poželjno na šest meseci uraditi malu krvnu sliku, a jednom godišnje se preporučuje velika analiza krvi.

– Preporučuje se da se laboratorijska analiza male krvne slike obavi dva puta godišnje, dok se kompletna krvna slika preporučuje jednom godišnje. Ovi testovi pružaju uvid u stanje našeg organizma i mogu biti indikativni za sumnju na hematološke bolesti, posebno ako se primećuje povišenje određenih parametara krvnih elemenata, uz normalne vrednosti sedimentacije i CRP-a – kaže doktorka i objašnjava koji simptomi mogu ukazivati na malignitete:

– Postoje simptomi koji se stručno nazivaju konstitucionalni ili B simptomi, a iza njih može da se krije malignitet, uključujući i hematološke bolesti. Ovi simptomi obuhvataju naglo mršavljenje koje nije rezultat promene ishrane, pojačano noćno znojenje i povišenu telesnu temperaturu. Prisustvo bilo jednog od ovih simptoma, ili više njih, trebalo bi da bude upozoravajući znak da posetite lekara. 

Doktorka naglašava da se u prvoj fazi bolesti dolazi do promene u mikrocirkulaciji.

Postoje simptomi karakteristični za određene grupe hematoloških maligniteta, poput mijeloproliferativnih neoplazmi. Konstitucionalni simptomi često se javljaju u uznapredovaloj fazi bolesti, dok se u ranijim fazama može primetiti promena u mikrocirkulaciji koja uzrokuje usporavanje protoka krvi zbog prisustva viška ćelija. Ovi simptomi mogu uključivati trnjenje u vrhovima prstiju, svetlucanje, glavobolje i nesvesticu. Često se ovi simptomi pripisuju fizičkom naporu ili dugotrajnom sedenju pred električnim aparatima, ali ako se javljaju i u miru dok ste na odmoru, to može biti alarmantan signal. S druge strane, svrab može biti manifestacija drugih bolesti poput policitemije vera, ali takođe može biti povezan s hematološkim malignitetima.

Hematološki maligniteti spadaju u ređe bolesti

– Ove bolesti spadaju među retke, pri čemu akutne leukemije predstavljaju najagresivniji oblik, čime izazivaju značajan izazov u lečenju i zahtevaju stručnog lekara. Pored toga, postoje i hronične leukemije, koje su često lakše za lečenje. Tu su takođe i grupa limfoma i mijeloproliferativne neoplazme, čime se oblikuje šira grupa hematoloških maligniteta.

Na pitanje šta je bolest guste krvi, doktorka objašnjava:

– Tipični simptomi bolesti guste krvi obuhvataju povećanje broja crvenih krvnih zrnaca, često prateći porast belih krvnih zrnaca i krvnih pločica. Naziv “bolest gusta krvi” potiče od usporenog protoka krvi kroz krvne sudove, što povećava rizik od tromboze i drugih trombotičnih komplikacija. Osobe koje pate od ove bolesti često pokazuju crveno lice, poznato kao prilitora, ili crvene dlanove, što se naziva eritromelalgija. Ovi simptomi su indikativni i ukazuju na potrebu za laboratorijskom analizom krvi.

Prevencija hematoloških oboljenja

– U osnovi, preporučljivo je usvojiti mediteransku ishranu, pridavati važnost snu i odmoru te se baviti aktivnostima koje donose zadovoljstvo. Takođe, važno je održavati umerenu fizičku aktivnost – zaključila je doc. dr Danijela Leković u emisiji “Uranak” na televiziji K1.