Da li ste znali da je jorgovan eliksir zdravlja i lepote?

Kao antipiretik uspešno uklanja simptome groznice koja je praćena drhtavicom i visokom temperaturom, kao analgetik ublažava bolove, a koristi se i za obnavljanje ćelija jetre.

Osim njegovih mirisnih nota, koje se obilato koriste u industriji parfema, jorgovan ima svoje mesto i u narodnoj medicini. Upućeni tvrde da su njegova kora i ljuska semena prirodni adstrigensi i da leče dijareju i druge tegobe organa za varenje.

Kao antipiretik uspešno uklanja simptome groznice koja je praćena drhtavicom i visokom temperaturom. Veoma je delotvoran u lečenju malarije, naročito one sa jakom kliničkom slikom. Ima i analgetska svojstva, a koristi se za uklanjanje bolova, lečenje reume i živaca, obnavljanje ćelija jetre, odstranjivanje glista iz creva.

Kora drveta skida se u rano proleće ili u jesen nakon sazrevanja plodova. Suši se usitnjena na toplom i provetrenom mestu. Sadrži razne lekovite sastojke kao što su siringin, tanin, gorke materije, eterična ulja, minerale…

Kao lek spravlja se u vidu čaja, koji se priprema tako što se prvo dva sata u dva decilitra vode potopi jedna kašičica usitnjene kore drveta ili ljuske ploda. Nakon toga čaj se kratko prokuva i ostavi da poklopljen odstoji još sat. Tek onda, zavisno od zdravstvenih tegoba, piju se jedna do dve šoljice dnevno, a u težim slučajevima i tri.

Ulje cvetova jorgovana poznato je kao dobro sredstvo za masažu i lečenje reume, ali i neuralgije živaca. Zapadna narodna medicina ovo ulje koristi i za ispiranje usta, za skidanje visoke temperature, čišćenje creva…

U kozmetičkoj industriji koristi se ekstrakt jorgovana u kremama i tonicima. Ovako dobijeni proizvodi namenjeni su osetljivoj koži sklonoj crvenilu.

Ulje za reumu

Ulje za masažu bolnih mesta zahvaćenih reumom pravi se tako što se tegla od litar i po napuni cvetovima jorgovana do vrha, bez sabijanja. Nakon toga do vrha se sipa maslinovo ulje, tegla se dobro zatvori i drži na suncu dve nedelje uz povremeno mešanje. Posle ovog perioda, ulje proceđeno kroz gazu spremno je za upotrebu. Bolna mesta se mažu po potrebi, a ulje čuva na hladnom mestu, ali nikako u frižideru.

Ovako spremljeno mirišljavo ulje može da se koristi i kao dodatak šamponima, losionima za telo, kremama. Za one koji ne vole maslinovo ulje, cvetove jorgovana mogu da potope i kukuruznim.

Letnji miris

Od jorgovana svako može da napravi sopstveni lagani letnji miris. Cvetove treba lagano izgnječiti u količini po sopstvenom nahođenju, a zatim ih staviti u keramičku ili neku drugu posudicu otpornu na visoke temperature, preliti ključalom vodom, dobro zatvoriti i ostaviti da se sadržaj u potpunosti ohladi. Potom procediti i odbaciti cvetove, a dobijenu tečnost ponovo skuvati i ohladiti. Proces kuvanja treba ponavljati sve dok se ne dobije željeni miris. Na kraju, kada se ohladi sipati u posudu sa sprejom, držati u frižideru i koristiti kao letnji lagani parfem.