Da li znate kako je kafa dobila kofein?

Naučnici koji su analizirali DNK kafe ustanovili su da ono što ljudi vole u njoj, a to je kofein, zapravo je genetski hir, te da nema nikakve veze za kofeinom u čokoladi ili čaju.

– To je slučajnost zamrznuta u prostoru, najverovatnije pod uticajem prirodne selekcije – izjavio je evolutivni biolog Viktor Albert sa Bafalo Univerziteta.

On i 60 njegovih kolega iz celog sveta mapirali su gene kafe sa Jave. Rezultati ove analize objavljeni su u četvrtak u časopisu Science.

Istraživači su otkrili da se kofein razvio odvojeno u kafi, čaju i čokoladi budući da se nalazi u različitim genima, te različitim delovima genoma biljaka.

– Kada je jednom kafa mutirala i dobila kofein, ne samo u zrnu, već i u lišću, u kojem je on još više prisutan, ispalo je da je to odlično za biljku – kazao je Albert, objasnivši da bube ne napadaju lišće kafe jer ne vole kofein, za razliku od insekata oprašivača, poput pčela, koji ga obožavaju.

– Zato se oprašivači vraćaju po ‘repete’, baš kao i mi koji volimo kafu – naveo je američki naučnik, priznajući da se ujutru ne budi bez velike šolje mirisnog crnog napitka.

– Ne bih bio u stanju da obavim sav ovaj fantastičan rad o kafi – da nema kafe – zaključio je on.

Kako prenosi Rojters, rezultati istraživanje će biti predstavljeni iduće sedmice na 25. Međunarodnoj konferenciji o nauci kafe u Kolumbiji.