Dame oprez: Zašto je geliranje noktiju izuzetno štetno?

Negovana žena, koja drži do sebe i svog izgleda, trebalo bi uvek da ima i lepo sređene nokte. Zbog toga je poželjno da se estetski manikir radi bar jednom nedeljno, bilo u salonu ili u kućnoj varijanti. U poslednje vreme veoma je popularno geliranje noktiju, nadogradnja tipsama, izlivanje noktiju pomoću kalupa ili samo ojačavanje gelom.

Za većinu žena najbolja tehnika je ona koja će im omogućiti da imaju lepe nokte i da nemaju mnogo obaveza oko njih. Zbog toga je trenutno možda i najpopularnija gel tehnika kojom, osim lepo oblikovanih noktiju, dobijate i mogućnost da birate boje, razne crteže po noktima, cirkone, stikere, šljokice i razne varijante frenč manikira.

Međutim, ova tehnika i te kako može da ošteti nokte, ali i kožu ruku. Sa njom naizgled dobijate lepe nokte, ali da li se pitate šta se dešava ispod tipsi ili gelova?

* Vremenom nokti postaju krti, listaju se, a osim toga nokatna ploča može i da boli ili da peče kada se stavi u UV lampu kojom se obavlja polimerizacija, odnosno vezivanje gela za nokatnu ploču.

* Nedavno su pokrenuta i brojna istraživanja o štetnosti geliranja noktiju koja su pokazala prisustvo štetnih hemikalija u gelovima. Tehnika koja bi navodno trebalo da zaštiti krte nokte, ojača ih i spreči njihovo listanje, posle izvesnog vremena daje potpuno suprotan efekat.

* Gel i UV zraci kojima se izlažu nokti i ruke mogu da prouzrokuju i starenje kože na rukama i hiperpigmentaciju, odnosno pojavu pega. S obzirom na to da su gelovi koji se koriste puni hemikalija često dolazi i do pojave kontaktnog dermatitisa, lomljenja i listanja noktiju, ali i alergija.

* Gelirani nokti idealno su mesto za razvoj gljivica i bakterija, a nisu retki i ekcemi na rukama. Kada se radi priprema nokti se turpijaju, nokatna ploča se stanjuje, tu se zadržava voda i kada se stavi gel, koji ništa ne propušta, voda teže isparava. Tako se stvara sredina koja je veoma vlažna i idealna za razvoj patogenih bakterija i gljivica, koje se ne mogu izlečiti sve dok se ne skine gel. I kada uđe vazduh između nokta i gela, takođe se stvara pogodno mesto za razvoj gljivica.

* Posle čestog geliranja prirodan nokat je istanjen, može da promeni boju jer “ne diše”, ali i da se izdeformiše od turpijanja…

Zbog toga je tehniku geliranja najbolje koristiti samo u izuzetnim prilikama. Kada se odlučite da gelirate nokte obavezno pre toga nanesite na ruke kremu za sunčanje kako biste smanjili štetni uticaj UV zraka lampe za gel.

A kada skinete gel važno je da što pre oporavite nokatnu ploču. Za početak trebalo bi da skratite nokte, a zatim da ih negujete preparatima, posebno uljima za jačanje nokatne ploče, za brži rast i oporavak zanoktica. Bitno je da nokatnu ploču i kožu oko nje dovoljno izhidrirate i nauljite blagom masažom. Dok oporavljate nokatnu ploču ne stavljajte lakove, jer preparati za negu neće imati efekta.