Disajnim organima najviše odgovara melem od sleza

Među lekovitim čajevima, slez ima posebno mesto u kućnoj apoteci. Beli je više zastupljen, jer se od davnina koristi za odbranu od različitih bolesti. Odličan je borac protiv virusa i prehlada, olakšava iskašljavanje, ublažava simptome astme i jača imunitet.

Sleza u Srbiji najviše ima na rečnim ostrvima i ritovima pored Tise, Dunava, Save, ali i drugih reka. Iako je delotvoran u celosti, lekoviti sastojci su najviše skoncentrisani u korenu. Onaj koji je izvađen prve godine je najefikasniji, jer ima najviše sluzi. Kasnije postaje deblji i tvrđi, pa i manje kvalitetan. Prvo se oguli i osuši na temperaturi od 60 do 70 stepeni, da ne bi potamneo, a sluz se razložila, pa zatim isecka, pišu Novosti. 

Čaj od belog sleza pomaže kod kašlja, bronhitisa, a preporučuje se i kod bronhijalne astme. Koristi se i u lečenju upale debelog creva, dijareje i povraćanja kod odraslih i odojčadi. Smiruje sluzokožu želuca, posebno u kombinaciji sa kamilicom. Nije štetan ni za bebe stare nekoliko dana, ispira im se nos kada je zapušen.

Priprema se tako što se iseckan koren drži oko dva časa u hladnoj, prokuvanoj vodi, da se sluz potpuno ekstrahuje. Čaj se zatim procedi i pije nekoliko puta dnevno, po želji može da se zagreje. Koren belog sleza nikako ne sme da se kuva, jer se tada izdvaja skrob, pa je napitak gust i mutan. Sluzi u korenu ima najviše u oktobru, na kraju vegetacije i tada bi koren trebalo da se vadi.

U narodnoj medicini popularne su i obloge, koje su delotvorne kod svih vrsta kožnih i potkožnih čireva, kao i upale očiju. Njima se leče opekotine, a efikasno ublažavaju i bol. Prave se tako što se sitno rendani koren belog sleza pomeša sa medom, kašasta masa se nanese na lanenu krpu i stavi na problematično mesto. Menja se na dva do tri časa.

Crni slez ima slično dejstvo kao i beli. Potiče sa istoka, ima crveno-crne dekorativne cvetove koji ukrašavaju bašte. Lepi cvetovi su najlekovitiji, kod nas su zastupljeni od juna do kraja septembra. Kada se oberu, pažljivo se suše na tamnom i vetrovitom mestu. Cvetovi sadrže sluz, tanin i antocijanski glikozid altein, naglašavaju Večernje novosti. Pomažu kod istih zdravstvenih tegoba kao i beli slez. Ova biljka voli humusna, topla, sunčana i od vetra zaštićena zemljišta.

Čaj se priprema tako što se u 2,5 dl vode stavi jedna kašičica crnog sleza i ostavi preko noći. Ujutru se čaj zagreje, procedi i pije. Za obloge se koristi talog od proceđenog čaja, koji se meša sa ječmenim brašnom i malo vode. Kaša se malo zagreje, stavi na pamučnu ili lanenu krpu, pa na bolno mesto.