Evo koje ste sve hemikalije danas pojeli

Svakodnevno konzumiramo hranu, koja sadrži hemikalije koje ni u ludilu ne bismo pojeli. Veštačke boje i konzervans koji sprečava nastavak glivica i plesni, su nezaobilazni sastojci svih namirnica i vrlo teško uspevamo da ih izbegnemo. Pogledajte koliko smo štetnih materija danas pojeli.

Radi poboljšanja ukusa i produžetka roka trajanja, današnji prehrambeni proizvodi obiluju aditivima, veštačkim bojama, konzervansima i uljima. Stoga, ako baš i ne obraćate pažnju, postoji velika šansa da ste ove hemikalije pojeli već danas.

So

Svi nutricionisti preporučuju smanjen unos soli u organizam, kako bi se sprečila neželjena kancerogena dejstva koje so donosi. Proizvođači hrane počinju smanjivati udeo soli u hrani, ali taj proces je vrlo lagan, stoga svakako valja pripaziti na sastav namirnica. Osim u prehrambenim proizvodima, so se koristi prilikom obrade metala, papira i celuloze.

BHA i BHT

U čipsu se često primenjuje biljno ulje koje je opasno za zdravlje, nakon što se on i upakuje. Međutim, butilirani hidroksianisol (BHA) i butiliran hydrozyttoluene (BHT) su antioksidanti i konzervansi na bazi nafte koji se koriste u mnogim namirnicama kako bi sprečili oksidaciju i produžili im rok trajanja. Razgradnjom BHA i BHT dolazi do kancerogenih materija u telu. Ovaj aditiv može se pronaći u folijama za pakovanje proizvoda, žitaricama, kobasicama, viršlama, pljeskavicama, žvakaćim gumama, čipsu, pivu, maslacu, biljnim uljima, kozmetici i hrani za životinje.

Bromirano biljno ulje

Nemojte da pre otvaranja protresete sokove, jer ćete tako bromirano biljno ulje ravnomerno rasporediti u piće. To ulje utiče na zdravlje kod ljudi koji piju velike količine sokova. Bromirano biljno ulje zabranjeno je u mnogim evropskim zemljama, ali nažalost, u mnogima nije, pa se još uvek može naći kao sastavni deo gaziranih sokova. Osim u sokovima, ovo ulje se koristi u sprejevima za nos, peni za gašenje požara, bojama za kosu itd.

Kalijum sorbat

Ovaj konzervans sprečava nastanak gljivica i plesni u jogurtima, sirevima, želeima, tortama i sušenoj govedini. Kalijum sorbat jedan je od najčešće korišćenih konzervansa na svetu. Centar za nauku u javnom interesu smatra kalijum sorbat sigurnim po pitanju zdravlja, a prehrambeni naučnici ističu da bi ukidanje ovog konzervansa iz hrane moglo izazvati netoleranciju na plesni kod potrošača.

Kalcijum propionat

Ovaj konzervans se često nalazi u hlebu i pecivima, a sprečava ili usporava rast mikroorganizama. Osim toga, često se koristi u duvanskoj proizvodnji kao konzervans. Premda se navodi kao siguran za zdravlje, određeni brendovi hleba kao zamenu koriste pšenično brašno.

Red 4

Zbog crvene nijanse upravo se boja može pronaći u jarkocrvenim bombonama i slatkišima. Kod nekih osoba ova boja za hranu može izazvati alergijske reakcije. Premda je njeno korišćenje široko rasprostranjeno, neki proizvođači tvrde da je više ne koriste i da je zamenjuju bojama baziranim na soku od paradajza.

Veštačke boje

Većina hrane koja se prodaje u Evropi i koja sadrži veštačke boje nosi oznake upozorenja o rizicima povezanim s bojama i hiperaktivnosti kod dece. Stoga svakako valja čitati sastav na ambalaži, a spomenute boje su sintetizovane od katrana i nafte. Reč je o jednom od najčešće korišćenih aditiva u prehrambenim proizvodima. Veštačka bojila najčešće se nalaze u sokovima, slatkišima, pekarskim proizvodima, žitaricama, pudingu, džemu, hlebu, testenini i siru, zamrznutim proizvodima, brzoj hrani i sladoledu.