Grip je ove godine poranio, da li je vakcina pravo rešenje za borbu?

Grip je ove godine u Srbiji stigao nešto ranije nego što je uobičajeno, ali stručnjaci, epidemiolozi tvrde da velike epidemije neće biti. Pošto se radi o već poznatom virusu tipa A (H3N2), koji je bio u cirkulaciji i prošle godine, veliki deo stanovništva je već stekao imunitet na ovaj virus, pa je donekle zaštićen od infekcije.

Ono što se, međutim, može očekivati jeste nešto teža klinička slika kod zaraženih, jer su mnogi nespremno dečekali grip: oslabljenog imuniteta i nevakcinisani. To se posebno odnosi na rizične grupe stanovništva: starije od 65 godina i hronične bolesnike, pišu Novosti.

U Centru za virusologiju Instituta za javno zdravlje Vojvodine izolovan je virus gripa tipa A (H3N2).

Epidemiolog primarijus dr Radmilo Petrović kaže da je preuranjenom gripu doprinelo pre svega varljivo vreme, hladni dani, neadekvatno oblačenje, loša ishrana i oslabljen imunitet:

– Grip ne voli toplo vreme, virusima pogoduju vlaga i hladnoća, i stalno cirkulišu vrebajući nekog sa oslabljenim imunitetom – objašnjava ovaj lekar.

Vakcina protiv gripa je najbolji štit od virusa, i trebalo bi što pre otići na imunizaciju, tvrde stručnjaci. Da bi se vakcinacijom ojačao imunitet, potrebne su od dve do tri nedelje. Sastav vakcina je, prema preporukama SZO, potpuno isti kao i prethodne sezone. To znači da štiti od tipa AH1N1 virusa gripa i tipova AH3N2 i B virusa gripa.

Imunolog dr Rajica Stošović, iz Klinike za alergologiju i imunologiju Kliničkog centra Srbije, objašnjava da je vakcina najbolji vid zaštite protiv gripa, i da se preporučuje i zdravim osobama.

– Ako zdrav čovek primi vakcinu ove sezone velika je verovatnoća da neće ni oboleti od gripa. Pacijenti iz rizične grupe, ako i dobiju grip, imaće znatno blažu kliničku sliku, bolest će kraće da traje, pa će umesto mesec dana bolovati pet dana. Što je najvažnije, na ovaj način će se sprečiti moguće teške komplikacije gripa kao što je upala pluća, koja kod jednog broja hroničnih bolesnika može da bude fatalna – objašnjava dr Stošović.

Deca astmatičari takođe imaju veliku korist od vakcinacije, jer njima vakcina pruža zaštitu od gripa od 60 do 80 odsto. Vakcina, takođe, smanjuje učestalost zapaljenja srednjeg uha kod dece za 30 procenata.

Prema rečima dr Aleksandra Bezara, načelnika Službe za zdravstvenu zaštitu odraslih u Domu zdravlja „Vračar”, procedura za dobijanje besplatne vakcine je jednostavna:

– Pacijent od svog izabranog lekara dobija nalog za vakcinaciju, nakon što se utvrdi da je u rizičnoj grupi, i da nije alergičan na određene supstance. Nakon toga, u izolovanoj prostoriji posebno namenjenoj za imunizaciju, dobija vakcinu – zaključuje doktorka Bezara.