HIVse sve teže prenosi i sve je manja stopa smrtnosti od ovog virusa!

Tim stručnjaka je istraživanjem utvrdio da se moć HIV-a 'razvodnjava' i da je ljudski imunološki sistem sve sposobniji za borbu s tim opakim virusom

Najnovije istraživanje sprovedeno na Univerzitetu Oksford pokazalo je da je HIV sve manje smrtonosan i sve teže prenosiv sa čoveka na čoveka.

Tim stručnjaka je istraživanjem utvrdio da se moć HIV-a „razvodnjava” i da je ljudski imunološki sistem sve sposobniji za borbu s tim opakim virusom, prenosi Bi-Bi-Si.

Studija je pokazala da je HIV-u potrebno više vremena nego pre da bi se razvio u sidu, a promene u samom virusu sprečavaju da se on lako prenese s osobe na osobu, tako da naučnici čak tvrde da će HIV vrlo brzo postati potpuno bezopasan za ljude.

U svetu trenutno ima više od 35 miliona zaraženih, odnosno ljudi čiji imunitet uspešno odoleva svim napadima virusa koji može iznimno brzo da se proširi i bez preteranog napora mutirati.

Stručnjaci su posmatrali širenje epidemije HIV-a, prvo u Bocvani, a posle 10 godina i u Južnoafričkoj Republici i pri tom su primetili da je s vremenom u Bocvani snaga virusa oslabila za barem 10 odsto, a sada je u opadanju i u Južnoafričkoj Republici.

Osim toga, u tekstu objavljenom u časopisu “Proceedings of the National Academy of Sciences”, lekovi su takođe zaslužni za smanjenje moći HIV-a.

– Pre 20 godina, period do javljanja prvih simptoma side bio je 10 godina, a danas se ta brojka popela na 12,5, što je vrlo brza promena –  kaže prof, dr Filip Gulder sa Univerziteta Oksford. On dodaje da se na osnovu toga može zaključiti da će produžetak inkubacije biti sve duži i duži, a sam virus će slabiti, tako da će predstavljati sve manju opasnost za ljudski rod – objašnjava Gulder.