I dojenje ima loše strane?

Iako su majke svakodnevno bombardovane o korisnosti što dužeg dojenja, istraživači kažu da je važno znati da i dojenje ima svoje loše strane.

Američki istraživači zaključili su da su deca koja su dojena duži period podložnija i češće dobijaju karijes. Što češće majke doje svoju decu nakon druge godine, veće su šanse da dete ima teške oblike karijesa.

Na Berkliju je grupa naučnika predvođena Bendžaminom Šafeom proučavala vezu između dugotrajnog dojenja i karijesa kod 458 beba u Porto Alegru u Brazilu.

Najveći broj beba bio je toliko star da može da jede čvrstu hranu kao i mleko. Ispitivana su deca starosti 6, 12 i 38 meseci i zaključak je da je blizu 40% dojene dece imalo karijes od 6-24. meseca.

“Naša studija ne dokazuje da dojenje zaziva karijes”, kaže dr Šafe. Moguće je da mleko zajedno sa rafinisanim šećerom koji se nalazi u hranu doprinosi većem broju karijesa od dokene dece, kažu autori studije.

Iako je potrebno još studija da bi se dokazala jasna veza između ova dva, rezultat su zabeleženi i zbog njih će stomatolozi izdavati upozorenja roditeljima.

“Postoje dva aspekta dojenja, jedan problem je u mleku koji donosi male ali ipak donosi šanse za pojavu karijesa a drugi je fizički aspket dojenje ili hranjenja na flašicu i tu nastaje problem”, objašnjava dr Vilijem Boven, profesor emerita u Centru za oralnu higijenu u Ročerster medicinskom centru u Njujorku.

“Kada beba pije mleko na flašicu ili je majka doji, bebini zubi su odvojeni od pljuvačke u ustima. Fizička barijera sprečava pljuvačku da ubije bakterije i povećava šanse za karijes zuba”, objašnjava on.

Zbog toga je važno čistiti zube bebama, koje samo po sebi nije problematično.

Jednostavno brisanje usta sa gazom nakvasenom vodom može efektno da odstrani hranu sa zuba bebe.