Ide leto, važno je da znate! Evo kako da pravilo ZAŠTITITE UŠI ako plivate u bazenu ili moru

Bilo u zatvorenom bazenu ili u moru: kada plivate, voda vam brzo uđe u uši i ostaje tu određeni period.

pixabay

Ovo često dovodi do dosadnog tupog pritiska ili neprijatnog osećaja utrnulosti. Normalno, uho će se ponovo otvoriti samo nakon kratkog vremena. U suprotnom, pomaže naginjanje glave i lagano protresanje, a ako je potrebno, možete i kratko skočiti na licu mesta.

Zašto je važno ukloniti vodu?

Važno je da uklonite vodu iz ušiju – u svakom slučaju nežno, bilo krajem peškira ili uglom papirne maramice. Jer ako u uhu ostane voda puna klica, a koža je iritirana hlorom ili slanom vodom, često dolazi do upale spoljašnjeg slušnog kanala. Zato što i slana voda i hlorisana slatka voda isušuju kožu u ušnom kanalu i povećavaju normalno kiselu pH vrednost u uhu. Postoje male pukotine na koži preko kojih infektivni agensi mogu lako ući u spoljašnji slušni kanal.

Šta raditi da biste izbegli upalu uha i infekcije?

Savetuju se različite preventivne mere. Pre svega, ovo uključuje održavanje prirodne zaštitne funkcije kožne barijere. Stoga ima smisla naneti kap maslinovog ili bebi ulja u uvo za vlaženje iritirane kože.

Kapi za uši

Kapi na bazi glicerola se takođe mogu koristiti za pomoć kod upale i iritacije spoljašnjeg slušnog kanala. Ako ljubitelji vodenih sportova iz iskustva znaju da lako dobijaju probleme sa ušima, takođe je preporučljivo da ih dezinfikuju jednom dnevno sa takozvanim ronilačkim kapima za uši.

Sprej za uši

Sprejevi su takođe efikasni i delotvorni a ono što je bitno jeste  da uvek treba da budu na telesnoj temperaturi kada se koriste. Naravno sprej za uši je najefikasniji jer prskanjem spoljašnjeg i unutrašnjeg dela uha, obuhvatate u celosti infektivno područje.

Čepići za uši

Kao dalja zaštitna mera, pored kape za kupanje, tu su i razni čepići za uši koji zatvaraju slušni kanal spolja. Međutim, nije svaki materijal pogodan. Čepovi od pene, na primer, upijaju vodu kada plivate. Zbog toga je bolje imati silikonske uzorke koji su pogodni za kožu i koji se vrlo lako oblikuju.

Mogu se očistiti vodom i blagim sapunom i ponovo koristiti nekoliko puta nakon što se potpuno osuše. Pored vodenih sportova, vodootporni čepići za uši su neophodni i prilikom pranja kose, tuširanja ili kupanja ako je bubna opna pocepana ili je umetnuta bubna cev. Međutim, ovi čepići se ne smeju koristiti prilikom ronjenja, jer otežavaju potrebno izjednačavanje pritiska.

Pravilno čišćenje ušiju

Ukoliko dođe do situacije da imate u uhu stvrdnuti cerumen i začepljenja voska,  oni mogu iritirati ušni kanal i uzrokovati oštećenje sluha. U gorim slučajevima može čak dovesti do upale u spoljašnjem slušnom kanalu. Zbog toga je važno redovno čistiti uši i nežno uklanjati ušni vosak pomoću sprejeva za uši. Za čišćenje se preporučuje mekana vata ili maramica, nakon prskanja sa sprejem za uši.

S druge strane, držite ruke dalje od pamučnih štapića ili drugog pribora kao što su ukosnice. Njima nije mesto u ušima zato što sabijaju cerumen i samo ga guraju dublje u slušni kanal do bubne opne. Takođe mogu lako povrediti delikatnu kožu ušnog kanala.