Iznenadićete se kako jutarnja šoljica kafe utiče na vaš organizam

Šoljica kafe na prazan želudac predstavlja pravi udar na vaše telo pa je pre nego što se prepustite uživanju u omiljenom napitku potrebno učiniti nekoliko stvari.

 

Pitanje da li je kafa zdrava ili ne muči mnoge, naročito ako su verni ljubitelji ovog napitka. Naučnici su brojnim istraživanjima na ovu temu pokazali da postoje određene dobrobiti kafe, ali da je pre svega potrebno paziti kada se ona konzumira.

Dobra, ali i loša

Neosporivo je da kafa predstavlja značajan izvor antioksidanasa i da je dokazana njena učinkovitost u prevenciji nekih malignih bolesti, kao što je karcinom debelog creva. Antioksidativna svojstva kafe rezultat su hlorogenične kiseline koja se nalazi i u voću, ali uticaj kafe na ljudsko telo može biti i prilično negativan – naročito ako pijete kafu na prazan želudac.

Šoljica čiste crne kafe na prazan želudac stimuliše izlučivanje hlorovodične kiseline u probavni sistem, a to će vrlo brzo osetiti osobe koje su sklone gastritisu. Pošteđeni nisu ni oni potpuno zdravog želuca jer se hlorovodična kiselina koristi za razgradnju hrane, a ponestane li je tokom dana, doći će do probavnih smetnji tokom većih obroka, a naročito teško će se razgrađivati proteini.

Problematični proteini

Proteini koji “zapnu” nerazgrađeni u telu mogu uzrokovati brojne zdravstvene probleme kao što je nadutost, iritacija ili upala creva, a u najgorem slučaju i karcinoma creva. Prema nizu sprovedenih istraživanja zaključeno je da kafu stoga treba piti sat vremena nakon buđenja, nakon što smo pojeli barem jedno parče hleba. Kafu ne treba piti odmah nakon buđenja jer je tada nivo kortizola u telu vrlo visok pa treba pričekati. 

Šoljica kafe na prazan želudac može izazvati žgaravicu, nadimanje, pa čak i povraćanje. Ako ste baš tip osobe koji ne može da doručkuje, a potrebna vam je kafa, stavite u nju bar malo mleka, što će je ublažiti.