Kako da ispravite ‘štetu’ nastalu osmočasovnim sedenjem?

Ako svaki dan provodite 8 sati sedeći, to može jako loše uticati na vaše zdravlje. Nedavna istraživanja pokazala su da redovno vežbanje ne može zameniti štetu nastalu osmočasovnim sedenjem.

 

Šta onda savetovati ljudima koji rade osam sati u kancelarijama? 

Krećite se nekoliko minuta svaki sat. Ustanite sa stolice nekoliko puta na dan i prošetajte po kancelariji. Jedna studija sugeriše da je za zdravlje dovoljno 16 minuta dodatnog pokreta uz svakodnevnu šetnju.

Šta nam otkrivaju istraživanja?
U prvom istraživanju za “National Health and Nutrition Examination” učestvovalo je 3.626 odraslih Amerikanaca u kojem su ispitivači putem monitora pratili njihovo kretanje tokom celog dana.

Tri godine nakon sprovedenog istraživanja, istraživači su proverili evidenciju umrlih učesnika. Hteli su da istraže da li je sedenje uticalo na preuranjenu smrt učesnika istraživanja. Kako bi došli do zaključka, istražili su i kako su ispitanici provodili svoje slobodno vreme (aktivno ili pasivno). 

Otkrili su da nema razlike sedili vi ili stajali na poslu, isti je rizik od preuranjene smrti. Ono što možete da uradite za svoje zdravlje jeste da prošetate svakih sat vremena oko dva minuta jer ćete time smanjiti do 33% rizik od prerane smrti od onih koji samo sede ceo dan..

Ipak, ne može se sa sigurnošću tvrditi da hodanje svakih sat vremena po nekoliko minuta smanjuje rizik od smrti. Na primer, kod ljudi koji vode zdrav i aktivan život veća je verovatnoća da će ustati i kretati se više nego njihovi manje zdravi vršnjaci.

Drugo istraživanje preporučuje da provedete ukupno dva sata stojeći (od ukupno osam sati provedenih na poslu) svaki dan te preporučuje da u pauzi prošetate umesto da je provodite sedeći.

Ako na posao idete javnim prevozom, pokušajte barem jednom dnevno da prošetate jednu, dve stanice kako biste ispunili kvotu od 16 minuta hodanja (preporučene u prvoj studiji) i zapamtite da je u zdravom telu zdrav duh.