Kakvu četkicu za zube bi trebalo da izaberete

Za zdravije zube i usnu duplju pored konca i tečnosti za ispitanje, potrebno je da imate odgovarajuću četkicu za zube. Na tržištu postoje veliki broj različitih četkica, a evo kako da odaberete onu ptavu za oralnu higijenu.

Ne odgovara ista četkica za zube svima, pa na osnovu njenih vlakana, mekoće i same same glave četkice za zube trebalo bi odabrati najpodesniju.

Veličina četkice

Možda, najvažnija stvar kod četika jeste njena veličina, jer bi trebalo da dopre do svih površina u usnoj duplji. Najbolje je birati četkice srednje veličine ili manje, koje pri pranju obuhvataju veću količinu zuba. One sa prevelikim glavama, ne mogu da dopru do molara, pa se pri kupovini izbegavaju.

Oštrina

Mnogi stomatolozi najčešće preporučuju meke četkice za zube, jer se njima ne mogu oštetiti desni i one su pogodne za decu i starije osobe, koje imaju osetljivu gingivu. Međutim, najčešće se prodaju srednje i tvrde, a one su pogodne za ljude koji imaju jake i zdrave zube i desni. Četkanje sa ovim četkicama, mora biti nežno kako se ne bi osštetila gleđ i meso zuba. Najbolje bi bilo da se posavetujete sa vašim stomatologom, jer će on na osnovu stanja vaših zuba predložiti najbolju.

Materijal vlakna

Danas se u prodaju najčešće četkice sa plastičnim vlaknima. Ova vlakna su bolja za samo održavanje, jer se brzo suše i bakterije se lakše spiraju sa njih. Na tržištu se mogu naći četkice sa prirodnim vlaknima, ali vidite da ih izbegnete, jer se brže istorše i podložnije su za razmnožavanje mikroorganizama, koje daju četkici neprijatan miris i može dovesti do oboljenja samih zuba i desni.

Vrsta četkice

Postoje ručne i električne četkice za zube. Uglavnom se preporučuju ručne, jer će bolje održavati vašu usnu duplju ukoliko znate pravilno da rukujtete sa njima. Pravilni potezi koji se preporučuju su gornje zube perete od vrha korena ka dole, a donji od vrha korena ka gore (gornji zubi – kiša pada, donji zubi – trava raste).