Krv u urinu je znak za uzbunu

Crvena prebojenst urina znak je bezazlenih, ali i ozbiljnih bolesti. Ako je mokraća boje ruskog čaja, problemi su u gornjim delovima urinarnog trakta

Jedan od alarma koji signalizira da u organizmu nešto nije u redu je pojava krvi u mokraći, a uzrok mogu da budu veoma različite bolesti i stanja, prenose Novosti.

Tragovi krvi u urinu mogu da upozore na niz bolesti od bezazlenih do veoma ozbiljnih – od manjih infekcija do kamena u bubregu, pa čak i raka bubrega ili bešike.

Zbog toga je svaka, makar i jednokratna pojava krvi u urinu upozorenje za odlazak kod lekara, smatra profesor dr Nada Dimković, internista-nefrolog Odeljenja za bubrežne bolesti Kliničko-bolničkog centra “Zvezdara”:

„Izuzetak je jedino prebojenost mokraće usled konzumiranja neke hrane, poput cvekle ili uzimanja lekova, mada i tada treba proveriti da li je to posledica promene boje mokraće. Uzroci krvi u mokraći mogu da budu od najjednostavnijih, kao što je prehlada bešike, hemoragični cistitis, pa do najozbiljnijih, poput tumora bubrega i mokraćnih puteva. Najčešće su u pitanju upale bubrega”.

Kako upale bubrega mogu da ostave ozbiljne posledice na njihovu funkcionalnost, lekari savetuju da se za svaku, čak i jednokratnu hematuriju (pojavu krvi u mokraći) obavezno poseti lekar.

Ako krv potiče iz donjih delova mokraćnih puteva, najčešće je mokraća prebojena crvenom bojom, navodi sagovornica “Novosti”. Ako je urin boje “koka-kole” ili ruskog čaja, uglavnom ta krv potiče iz gornjih delova urinarnog trakta i bubrega.

Tokom prehlada i urinarnih infekcija u nekim slučajevima se javlja crveno prebojena mokraća. Taj simptom ukazuje na glomerulonefritis, upalu bubrega izazvanu imunološkim mehanizmima. Ovakva upala bubrega nastaje najčešće posle respiratorne ili kožne infekcije.

“Takvo krvarenje obično je znak zahvaćenosti bubrega tokom infekcije i uvek je ozbiljan signal koji zahteva pregled nefrologa”, dodaje dr Dimković.

“Ako je pojava krvi posledica prisustva kamena i peska u urinarnom traktu, to uglavnom može odmah da se nasluti. Jer, uz prebojenost mokraće, dodatni simptom je bol koji može da bude veoma jak (renalna kolika). Kamen koji krene niz urinarni trakt obično je oštre površine, zapara zid mokraćnih puteva, i odatle i potiče krvarenje”. U slučajevima kada se radi o bolnoj hematuriji, verovatnije je u pitanju upala bešike, bubrega, ili kamena u nekom od ovih organa. Ako se tokom mokrenja javi bol u levoj ili desnoj slabini, verovatnije su u pitanju bubrežne kolike, a ako je samo mokrenje bolno, radi se o upali bešike.

Ali, lekari upozoravaju da mnogo opasnija može da bude prebojenost mokraće koju ne prate nikakvi bolovi. S obzirom na to da se simptomi koji uključuju mokraću u krvi, bez ikakvih bolova, javljaju kod raznih vrsta tumora bubrega i urinarnog trakta, uključujući i maligne, potrebno je pažljivo ispitati svako vidljivo prisustvo krvi u mokraći.

Dešava se da pacijent jednom ima vidljivu krv u mokraći i da tome ne prida veći značaj i ne ode kod lekara da ispita uzrok. Takvim pacijentima se nekoliko meseci ili čak godina kasnije, vrlo često otkrije tumor bešike ili bubrega, koji je mogao biti mnogo ranije otkriven.

Vidljivo pod mikroskopom

Za razliku od vidljivog prisustva krvi, takođe kod mnogih oboljenja bubrega i urinarnog trakta samo pod mikroskopom mogu da se uoče ostaci krvi, tj. crvena krvna zrnca. To mogu da budu razna oboljenja – upalne bolesti, kamenci, tumori, metaboličke bolesti, ili potpuno bezazlena familijarna hematurija.