LEKOVI ILI FIZIČKA AKTIVNOST? Istraživanje pokazalo – šta radije biraju osobe sa dijabetesom

Osobe sa dijabetesom će pre posegnuti za lekovima, nego što će regulisati nivo šećera u krvi uz pomoć fizičke aktivnosti, iako je 87 odsto njih svesno da to utiče na kontrolu njihovog stanja, pokazuju rezultati najnovijeg nacionalnog istraživanja o životnim navikama osoba sa dijabetesom.

Pixabay.com

Više od 63% osoba sa dijabetesom reguliše nivo šećera lekovima, a manje od 3% to čini uz pomoć fizičke aktivnosti, pravilne ishrane i zdravih navika, pokazalo je istraživanje portala “Prst”, namenjenog za informisanje osoba sa dijabetesom.

Iako 87% osoba sa dijabetesom zna da fizička aktivnost utiče na kontrolu njihovog stanja, samo petina žena i 16 procenata muškaraca vežba i uglavnom se radi o mlađoj populaciji.

Žene sa dijabetesom su aktivnije od muškaraca, a oni koji se bave nekim vidom rekreacije, uglavnom šetaju, voze bicikl ili trče.

Poražavajući je podatak da oko 10 odsto osoba sa dijabetesom nikada ne mere šećer, a najkritičnija je grupa starijih od 60 godina u kojoj skoro 50 odsto retko prati nivo glukoze u krvi. Najodgovornijih je nešto više od 35%, oni se svakodnevno i više puta dnevno sami kontrolišu, a svog lekara posećuju jednom mesečno, pokazalo je istraživanje.

Grupi pacijenata od 46 do 60 godina najteže pada merenje nivoa šećera u krvi, redovni pregledi i pridržavanje lekarskih saveta.

Čak 54% ispitanika o stresu, depresiji i anksioznost, koje su često povezani sa dijabetesom, razgovara sa članovima porodice i prijateljima što ukazuje da ne postoji adekvatna stručna pomoć i da pacijenti nisu informisani kome mogu da se obrate. Posebno je ugrožena grupa mlađih od 18 godina, jer njih 44 odsto muči baš taj problem.

Ako osobe sa dijabetesom pitate koju vrstu podrške očekuju, najveći broj muškaraca ceni praktičnu pomoć, dok ženama najviše nedostaje moralna podrška.

Istraživanje je rađeno onlajn od 01. jula do 15. septembra, i učestvovalo je 1.016 ispitanika.