Malo ste popili? Evo šta mamurluk radi vašem telu!

Ako ste sinoć preterali sa alkoholom, danas verovatno ne ustajete iz kreveta. Evo kako mamurluk utiče na vaše telo i mozak...

Istraživači još nisu potpuno sigurni u to šta tačno izaziva mamurluke, ali znaju jednu stvar – naše telo prvo metabolizira etanol, glavni alkohol u pićima. Međutim, nakon što završi sa njim, telo prelazi na druge alkohole, uljučujući tu metanol koij naše telo pretvara u formaldehid i formičnu kiselinu, koje su štetne po nas.

Ceo ovaj proces odvija se 10 sati nakon što prestanemo da pijemo.

Mamurluci postaju manje loši kako starimo

Istraživanje objavljeno u žurnalu Alcoholism koje je pratilo 51.645 danskih muškaraca i žena otkrilo je da sa godinama imamo slabije mamurluke.

Mamurluci nas stresiraju

Pijenje alkohola i mamurluk dovode do povišenih nivoa hormona stresa kortizola u našem telu, a posledice su dugoročne.

Iako nam je kortizol potreban kako bismo reagovali na stres, previsoki nivoi mogu dovesti do neodgovarajućih reakcija na stres.

Preterano alkoholisanje može uništiti vaš imuni sistem

Nedavno sprovedena studija pokazala je da preterivanjeu alkoholu može ozbiljno poremetiti rad imunog sistema nekoliko časova kasnije.

Dodatnu štetu čini i povećani nivo kortizola i tako smanjuje našu sposobnost da izađemo na kraj sa infekcijama.

Vaš mozak ne radi kada ste mamurni

Pored vrtoglavice, mučnine i glavobolje, mamurluk utiče i na vašu memoriju, koja je potrebna za čuvanje podataka u mozgu, fokus i zadatke koji zahtevaju mentalne sposobnosti.

Sudeći po naučnicima, osobe sa mamurlukom gube 5 do 10 odsto memorije, a u pojedinim zadacima mamurne osobe prave i do 30 odsto više grešaka od treznih.