MORA DA SE IZVADI! Evo šta PRVO treba da uradite ako na telu pronađete KRPELJA

Kod dece treba dobro pregledati glavu jer su deca niža i više se igraju u travi, zbog čega im se krpelji neretko zakače baš za glavu.

Krpelj
Pixabay.com

Krpelji, prenosioci uzročnika Lajmske bolesti, aktivni su na zelenim površinama od ranog proleća sve do kasne jeseni, te se u ovom periodu valja čuvati njihovog uboda i posle svakog boravka u prirodi detaljno treba pregledati telo i odeću.

Posle povratka iz prirode presvucite odeću i pažljivo pregledajte celo telo. Uz pomoć ukućana pregledajte i ona mesta koja nisu lako dostupna kao što su leđa, zadnja strana nogu i kosmati deo glave. Kod dece treba dobro pregledati glavu jer su deca niža i više se igraju u travi, zbog čega im se krpelji neretko zakače baš za glavu.

Ukoliko oučite krpelja, odmah se obratite lekaru ili parazita polako odstranite pincetom. Lekari ne preporučuju da se mesto uboda maže alkoholom, petrolejom ili benzinom pre uklanjanja, jer će to samo umrtviti krpelja i neće olakšati vađenje.

Oštrom pincetom treba uhvatiti glavu parazita, što bliže koži i laganim pokretima ga izvlačiti napolje. Potom treba proveriti da li je odstranjen celi krpelj, jer njegova glava nikako ne sme da ostane ispod kože.

Ako je krpelj zaražen, a nije odstranjen na vreme, postoji velika opasnost od razvoja Lajamske bolesti. Prvi simptomi mogu da se jave već posle jednog dana, ali i nakon mesec dana. Znak za uzbunu je crvenilo kože na mestu ujeda koje se prstenasto širi. U tom slučaju treba se obavezno javiti lekaru, koji će prepisati antibiotik.

Samo ako se sa terapijom krene u ovom stadijumu bolesti, može da se spreči njeno napredovanje, oštećenje zglobova, nervnog sistema ili srca.