Namirnice na koje smo zaboravili, a koje su izuzetno zdrave

Rogač i laneno seme samo su neke od namirnica koje su vremenom skoro potpuno izbačene iz ishrane, iako sadrže mnoštvo vitamina i hranljivih materija. Nutricionistkinja Milka Raičević izdvojila je sedam takvih namirnica koje bi, da se pita naše zdravlje, bile svaki dan na meniju.

Proso

Proso je ukusna žitarica blago slatkog ukusa i ne sadrži gluten uopšte. Neki tvrde da proso poseduje savršen procenat proteina (15 odsto). Proso se sprema kao pirinač, a mnogi kažu da je znatno boljeg ukusa. Odličan je za prevenciju gojaznosti, pa samim tim i za dijete. Inače sadrži veliku količinu biljnih vlakana.

Ovas kao čaj

Skoro da nema bolje namirnice za lečenje urinarne infekcije od čaja od ovsa, odnosno zoba. Ovas je riznica proteina, vitamina, a posebno iz B kompleksa, minerala kalcijuma, magnezijuma, natrijuma, silicijuma, gvožđa, mangana, cinka, bakra i zavidnih količina kalijumovih soli, skroba i šećera. Pristalice alternativne medicine tvrde da ovako spremljen čaj smanjuje neželjene posledice koje mogu da se jave u toku hemoterapije.

Šipak

Lekovita dejstva šipka nadaleko su poznata, pa nije jasno kako je vremenom postao tako redak deo naše ishrane. Šipak treba jesti i u njegovom sirovom obliku, a ne samo piti kao čaj. On čisti krv, pomaže kod bolova u želucu, poboljšava cirkulaciju. Naročito je koristan protiv mučnine i dijareje. Ima ogromne količine vitamina C, vitamina B, P, K, provitamina A, natrijuma, tanina, flavonoida, limunovu i jabučnu kiselinu, pektin, šećer i etarska ulja.

Laneno seme

Laneno seme je izuzetno bogato vitaminom B-17, a samleveno može da posluži kao dodatak skoro svim jelima, od kolača i hleba do kuvanih jela kao što su čorbe i supe. Njegova dobra strana je što ne menja ukus ili miris jela, a dodaje mu svoje hranljive i korisne sastojke – omega tri masne kiseline, vitamine E i B, ali i minerale i oligoelemente kao što su fosfor, magnezijum, kalijum, kalcijum, mangan i selen. Laneno seme može se samlesti u mašinici za orahe.

Raž

Konzumiranje celog zrna, najmanje šest puta nedeljno, pomaže ženama u menopauzi koje imaju problema sa povišenim holesterolom, visokim pritiskom ili kardiovaskularnim bolestima. Raž sadrži izuzetno male količine glutena, za koji je utvrđeno da smeta velikom delu populacije. Raž se može koristiti kao dodatak jelu, najčešće hlebu.

Rogač

Ako ste se pitali čime možete zameniti čokoladu, odgovor je – rogač. Ova namirnica sadrži visok procenat belančevina i složenih ugljenih hidrata, a veoma malo masti. Sto grama mlevenog rogača sadrži čak 352 miligrama kalcijuma.

Kokosovo brašno

Kod ljudi koji su na dijeti i muče muku sa kilogramima, poželjno je da u spremanju jela unesu tri supene kašike kokosovog brašna da bi količinski bilo više hrane. Kokosovo brašno takođe ne sadrži gluten. Nasuprot tome, ovo brašno sadrži gotovo dvostruko više vlakana nego što ga imaju pšenične mekinje, pa je samim tim odlično za smanjenje apsorpcije šećera u krvi, kao i za snižavanje lošeg (LDL) holesterola.