NARUČUJETE HRANU? Tri saveta kako da izbegnete ZARAZNE ČESTICE iz dostave

Zbog novonastale situacije posebno je zaživela dostava hrane i pića. Koliko je ovaj vid usluge zapravo bezbedan?

Pixabay.com

Doktorka Kejtlin Velš, govorila je o tome kako izbeći da sa poručenom hranom pokupite i patogene čestice, za Livestrong.

1. Pre svega – istražite restoran od kog poručujete

“Kako svaki restoran (ugostiteljski objekat) samostalno kontroliše preventivne mere, usled pandemije, savetuje se da pre nego što poručite hranu, proverite restoran”, poručuje doktorka Velš.

“Mnogi restorani su na svoje veb sajtove postavili mere preventive koje preduzimaju kako bi sebe i svoje mušterije zaštitili od širenja zaraze.”

Kako bi uveli preventivne mere higijene, mnogi restorani su uveli kao obavezu da njihovi zaposleni nose zaštitne rukavice i maske, kao i da na sat vremena sve radne površine dezinfikuju.

2. Odlučite se za beskontaktnu dostavu

Ukoliko je to moguće – svaka mera predostrožnosti, kao što je beskontaktna dostava, kojom maksimalno poštujete socijalno distanciranje, značajna je preventiva.

Neki restorani u svojim ponudama sada imaju vid dostave gde vam hranu ostavljaju ispred vrata. Na ovaj način se izbegava i kontakt putem novca, jer se plaćanje vrši elektronskim putem (što ne isključuje mogućnost ostavljanja bakšiša).

3. Bacite pakovanje

Iako za sada ne postoje evidentirani dokazi o tome da se neko zarazio preko pakovanja hrane, nedavno istraživanje, u martu, pokazalo je da se virus korona zadržava na plastičnim površinama i do 72h. Što ukazuje na to da bi ambalaža u kojoj donosimo hranu mogla da bude luka za usidrene viruse.

S tim u vezi, predlaže se da pažljivo prebacite poručenu hranu u posudu, a ambalažu bacite. Nakon toga dobro operite ruke i tek onda sedite da jedete.

Zbog toga je izuzetno značajno da sve što unesete u kuću – od namirnica, tretirate kao potencijalno kontaminirano. Osobama, koje spadaju u visokorizične grupe, savetuje se da kupljenu hranu tretiraju sa rukavicama. Ovo se naročito odnosi na trudnice, one sa pratećim bolestima i starije od 65 godina.