Nekada je kriva i okolina: Naučnici tvrde da je stres zarazan

Nova studija Maks Plank instituta za kognitivne nauke i Tehničkog univerziteta u Drezdenu otkrila je da stres može biti zarazan, i to ne samo kada se nalazimo pored osobe koja je pod stresom već i gledanjem određenih videa.

Studija je pokazala da ukoliko se nalazimo pored osobe pod stresom, bilo da je u pitanju voljena osoba ili potpuni stranac, i sami možemo biti pod stresom i to na način koji se može kvantifikovati.

– Činjenica da zapravo možemo da izmerimo ovaj empatijski stres u formi značajnog otpuštanja hormona je zapanjujuća – izjavila je Veronika Engert, jedan od autora studije.

Tokom studije, test subjekti upareni sa voljenima i strancima suprotnog pola podeljeni su u dve grupe. Jedna grupa dobila je izazovna aritmetička pitanja i bila je ispitivana kako bi se stvorio direktan stres. Druga grupa je samo gledala test i intervjue prve grupe putem dvosmernog ogledala i video prenosa.

Kao što je bilo i očekivano, 95 odsto osoba koje su bile izložene stresu pokazale su znake stresa, ali 26 odsto posmatrača takođe je imalo povećanje nivoa kortizola kao rezultat empatijskog stresa.

Uticaj stresa bio je najprimetniji kada je subjekat posmatrao voljenu osobu u stresnoj situaciji (40 odsto ispitanika) ali se to odnosilo i na potpune strance (10 odsto).

– Čak i televizijski programi koji prikazuju patnju drugih ljudi mogu da taj stres prenesu na gledaoce. Stres ima neverovatno zarazan potencijal – dodala je Engertova.