NIJE SVEJEDNO KADA ŠTA RADITE: Najbolje vreme za začeće je 8 ujutru, a za trening predveče

Trčanje
Pixabay.com

U koje doba dana se nešto radi da bi bilo najuspešnije, nije vezano samo za medicinu već i za sve aspekte života - od šansi za začeće, odlaska na ispit do mršavljenja.

 

Našem telu nije svejedno u koje doba dana mu se događaju određene stvari. Na primer, naučnici sa Univerziteta u Birmingamu proučavali su pacijente u bazi podataka lekara opšte prakse. Analizirali su ih dve godine nakon što su primili vakcinu protiv gripa i zaključili kako su bolje prošli oni koji su vakcinisani u prvoj polovini dana. U telu su imali puno veću koncentraciju antitela zaduženih za borbu protiv bolesti od onih koji su to obavili u popodnevnim satima.

U koje doba dana se nešto radi nije vezano samo za medicinu već i za sve aspekte života:

*6 sati – šansa od srčanog udara veća je između šest sati ujutro i podneva, i to za čak 49 posto. Tada je naša krv lepljivija i sklonija zgrušavanju, a uz to krvni pritisak u telu naglo poraste nakon buđenja. Stručnjaci savetuju pacijentima koji piju lekove za razređivanje krvi, da to naprave odmah nakon buđenja te da u krevetu ostanu još sat vremena.

*7 sati – peludna groznica, migrena i bol reumatoidnog artritisa doživeće vrhunac u to doba dana.

*8 sati – u ovo doba nemojte vežbati ako imate porodičnu istoriju bolesti srca jer kardiovaskularni sistem u to doba nije spreman za dodatni napor. Takođe, ako radite na bebi, ovo doba dana idealno je za seks jer je tada broj spermatozoida najviši.

*9 sati – to je najidealnije vreme za odlazak na operaciju jer su između devet sati i podneva najmanje šanse kako će nešto poći po zlu. Najveći rizik je između 15 i 17 sati jer je medicinsko osoblje tad već umorno, a pacijenti pod većim stresom.

*10 sati – idealno vreme za ispit ili važnu poslovnu prezentaciju. Mozak je odmoran i tad najbolje barata informacijama.

*11 sati – ovo vreme savršeno je za organizovanje i rešavanje složenih zadataka . Logičko zaključivanje, koncentracija i kratkoročna memorija najbolji su od kasnog jutra do ranog popodneva.

*12 sati – bol i ukočenost kod osteoartritisa je na vrhuncu u popodnevnim i večernjim satima.

*13 sati – u ovo doba ste verovatno gladni i dobro je pojesti bananu kako bi se zavarala glad. Ovo doba idealno je za glavni obrok ako popodne imate nameru vežbati jer će telo imati dovoljno vremena da svari hranu.

*14 sati – to je doba dana kada se ljudi najviše osećaju iscrpljeno i teško se koncentrišu.. Tad su najskloniji posegnuti za slatkišima.

*15 sati – savršeno vreme za izbegavanje bilo kakvog medicinskog zahvata jer su, kao što je spomenuto ranije, najveće šanse da između 15 i 17 sati nešto krene po zlu.

*16 sati – aerobne vežbe najbolje je raditi u kasnim popodnevnim satima. Funkcija pluća, odnosno disanje najbolje je između 16 i 17 sati.

*17 sati – ako ste vežbali, pojedite proteinski obrok kako bi se nivo šećera u krvi vratio u normalu. Proteini su dobri i za oporavak mišića.

*18 sati – teške fizičke poslove i vežbanje s tegovima najbolje je raditi između 18 i 20 sati jer mišići tad imaju najviše snage, a kardiovaskularna učinkovitost i fleksibilnost su na vrhuncu.

*19 sati – u ovo doba dana izbegavajte hranu , ali ne i vodu. Ako to praktikujete između 19 sati i 6 sati ujutro, šanse da ćete izgubiti višak kilograma su puno veće.

*20 sati – vreme za poslednju kafu ako ne želite imati problema sa spavanjem.

*22 sata – oboleli od astme tad bi trebalo da koriste preventivni inhalator. Istraživanja su pokazala da je vrhunac napada astme između 2 i 4 sata ujutro.

 – imate li probleme s probavom , u ovo vreme uzmite sredstvo koje neutralizuje želudačnu kiselinu koja je na najvišem nivou između 20 sati i dva sta ujutro. Osim toga, kiselina dolazi u jednjak puno lakše u ležećem položaju, piše Dejli mejl.