Nikako ga ne koristite pre 35. godine: Saznajte sve o retinolu i njegovoj primeni!

Retinol, odnosno vitamin A, pomaže kod suzbijanja bora. Mnogi počinju s uzimanjem preparata koji sadrže ovaj vitamin prerano, što svakako nije dobro. Saznajte sve o retinolu i njegovoj primeni!

 

Kreme sa vitaminim A su najdelotvornije u borbi protiv bora i opuštene kože.

Retinol uklanja mrtve ćelije površinskog sloja epiderma, pomaže stvaranje novih i mladih ćelija, a ima i antirid dejstvo na dublje slojeve kože, mada se ne može pouzdano tvrditi da li je bolji od drugih antirida.

I druge supstance imaju značajno dejstvo u otklanjanju znakova starenja, naročito vitamin C i alfa-hidroksilna kiselina (AHA), koji uspešno odstranjuju već nastale bore, a proces stvaranja novih sprečavaju i usporavaju ceramidi, UVA i UVB filteri i aluronska kiselina. Iako se u kozmetičkim proizvodima protiv starenja potencira upotreba retinola, treba imati u vidu da kvalitet jednog kozmetičkog proizvoda ne može da se veže samo za jedan aktivni princip. Efikasnost zavisi i od drugih sastojaka s kojima se retinol kombinuje.

KADA POČETI SA KORIŠĆENJEM?

Opravdana je sumnja da retinol, pod dejstvom sunčevih zraka, može izazvati alergijsku reakciju kože – crvenilo, osip, a ponekad i plikove. Zato se savetuje da nikad ne koristite kreme sa retinolom dok ste na moru, planini i u svim situacijama kada se duže izlažete suncu. Poznate kozmetičke kuće misle i na to, pa retinol koriste u vrlo malim dozama, kombinujući ga sa UV filterima. Stručnjaci tvrde da antirid sredstva ne treba koristiti pre trideset pete godine, osim u slučajevima prevremenog starenja, koje može da bude genetski predodređeno, izazvano stresom ili preteranim sunčanjem. Retinol ima i preventivno dejstvo, ali se ne preporučuje ženama između dvadesete i tridesete. Njima se savetuju da svežinu kože održavaju hidratantnim kremama sa obaveznim filterom protiv sunčevog zračenja.