Novi testovi za rano otkrivanje problema sa ravnotežom

Nove metode za ispitivanje ravnoteže znatno olakšavaju put do dijagnoze - lekarima pružaju više informacija, a za pacijente su komfornije i lakše.

Probleme sa ravnotežom obično nije lako dijagnostikovati i često pacijenti sa vrtoglavicama ili drugim vrstama nestabilnosti lutaju od lekara do lekara dok ne utvrde šta je uzrok njihovih tegoba.

Nove metode za ispitivanje ravnoteže znatno olakšavaju put do dijagnoze – lekarima pružaju više informacija, a za pacijente su komfornije i lakše. Na seminaru o novinama u neurootologiji, nedavno održanom u Beogradu, predstavljeni su neki od novih dijagnostičkih testova – VHIT (video hed impuls test), SVV (subjektivno vizuelno vertikalni test) i VEMP (vestibularni evocirani miogeni potencijali).

– Neki od novih testova, poput VEMP (vestibularnog evociranog miogenog potencijala) i SVV (subjektivno vizuelno vertikalnog testa) omogućavaju da ispitamo otolitni sistem, deo sistema za ravnotežu koji nas obaveštava o sili Zemljine teže i o našim linearnim kretnjama, kao što je vožnja liftom ili kolima – kaže za „Novosti” dr Dušan Pavlović, ORL specijalista iz „Centra za sluh i ravnotežu” i organizator ovog stručnog skupa. – Ove delove vestibularnog sistema do sada nismo mogli da pregledamo ni da ispitamo. Sada možemo čak da utvrdimo vestibularna oboljenja koja do sada nismo mogli.

Kalorijski test, koji je jedna od najčešće korišćenih dijagnostičkih metoda pacijenti obično ne podnose dobro jer kod nekih izaziva mučninu, dugo traje (oko pola sata) i osećaj vrtoglavice koji nakratko izazove neprijatnost.

Nove bolesti zahavlajujući novim testovima mogu da se otkriju i nova oboljenja, koja su do sada izmicala dijagnostici. Jedno od njih je SSCD (dehiscencija gornjeg polukružnog kanala), koja je posledica defekta na koštanoj kapsuli unutrašnjeg uha. Manifestuje se vrtoglavicom na jak zvuk, zujanjem obolelog uha, oslabljenim sluhom i povremenim nespecifičnim vrtoglavicama, pišu Večernje novosti.

– Ispitivanje ravnoteže je prilično zahtevno, jer je vestibularni sistem dosta kompleksan – pojašnjava dr Pavlović. – Pre dijagnostičkih metoda i priključivanja na razne aparate lekar prvo mora detaljno da uzme anamnezu i napravi osnovni neurootološki pregled. Tek nakon toga rade se specifični testovi. U nekim slučajevima, umesto do sada najviše korišćenog kalorijskog testa, možemo da koristimo „video hed impuls test”. Njegova prednost je što znatno kraće traje, za pacijenta je prihvatljiviji i komforniji, a njegovi rezultati nam daju dovoljno dodatnih informacija.

Često prođe dosta vremena dok pacijent sa problemima centra za ravnotežu dođe do prave dijagnoze, i u mnogo slučajeva on posle puno ispitivanja i dobijenih lekova i dalje ne zna šta je tačan uzrok njegovih problema, pa vrlo često nema ni efekata lečenja.

– Pravovremeno otkrivanje problema sa centrom za ravnotežu omogućava ranije uvođenje terapije i uvek daje bolje rezultate nego kada se sa lečenjem počne u poodmaklom stadijumu bolesti – naglašava sagovornik „Novosti”. – Vrtoglavice praćene neurološkim simptomima kao što su glavobolje, duple slike, konfuzija, oduzetost, zahtevaju hitno javljanje lekaru. Ostali poremećaji ravnoteže skoro uvek značajno remete kvalitet života pacijenta, pa bi se trebalo javiti lekaru kako bi se na vreme utvrdila priroda poremećaja.