OPREZ: Smanjite unos ovih namirnica i spasite život

Veoma je teško znati šta se tačno nalazi u hrani koju svakodnevno konzumiramo, a ukoliko pomno ne pazimo i ne proveravamo sastav naveden na ambalaži, postoji velika šansa da unosimo sastojke koje nikada ne bismo ni u ludilu pojeli.

Hrana danas sadrži veliki broj aditiva, konzervanasa, veštačkih boja, i mnoge druge štetne materije. Ukoliko veoma pažljivo ne čitate deklaracije i nutritivne vrednosti proizvoda, postoji šansa da upravo unosite u organizam nešto što nikada ne biste, da znate šta sve sadrži.

So
Naučnici kažu kako bi se smanjenjem unosa soli za pola moglo spasiti čak 100 hiljada života godišnje. Naravno, azodikarbonamidi razgrađuju so na stvari koje mogu potencijalno biti kancerogene, stoga je smanjenje unosa soli svakako preporučljivo. Proizvođači hrane počinju da smanjuju udeo soli u hrani, ali je taj proces je vrlo usporen. Osim u prehrambenim proizvodima, so se koristi prilikom obrade metala, papira i celuloze, piše „esquire.com”.

BHA i BHT
Grickalice poput čipsa se često pripremaju u biljnom ulju, a upravo to ulje može biti opasno za zdravlje nakon što se one upakuju. Taj postupak  se naziva oksidacija. Butilirani hidroksianisol (BHA) i butiliran hydrozyttoluene (BHT) su antioksidanti i konzervansi na bazi nafte koji se koriste u mnogim namirnicama kako bi sprečili oksidaciju i produžili im rok trajanja. Razgradnjom BHA i BHT dolazi do kancerogenih veza u telu.

Bromirano biljno ulje
Bromirano biljno ulje je obično biljno ulje kome je dodat hemijski element brom. Upravo zbog tog dodatka ne morate da protresete sokove pre otvaranja jer brominirano biljno ulje ravnomerno raspoređuje molekule ukusa u piću. Dve odvojene studije pokazale su kako pojedinci koji piju velike količine sokova u kasnije trpe ozbiljne zdravstvene posledice za koje lekari krive upravo to ulje. Bromirano biljno ulje zabranjeno je u mnogim evropskim zemljama, ali nažalost, u mnogima i nije, pa još uvek može da se nađe kao sastavni deo gaziranih sokova. Osim u sokovima, ovo ulje se koristi u sprejevima za nos, peni za gašenje požara, farbama za kosu i pesticidima.

Dimetil-polisiloksan
Veštačka stvar protiv penjenja i zgrušnjavanja ima široku primenu u prehrambenoj industriji. Dimetil-polisiloksan je na bazi silikona i sprečava penjenje ulja za vreme, na primer, prženja pomfrita i produžuje rok trajanja ulja. Nalazi se u gotovo svim vrstama prehrambenih proizvoda, od sirćeta i čokolade pa sve do žvaka. Ovaj sastojak se takođe može pronaći u kozmetici i u šamponima.