Ove tri metode provereno ubijaju želju za slatkišima

U današnjoj ishrani gotovo je nemoguće izbeći šećer koji poput nevidljivog neprijatelja vreba u gotovo svakom obroku. Stručnjaci nam zato nude tri važna saveta kako da 'ubijemo' želju za slatkišima i smanjimo unos šećera u organizam.

Čitajte deklaracije i mudro birajte proizvode
Jedno je sigurno – nemojte da mislite da su slatkiši krivi za sve! Verovali ili ne, čak pola šećera koji pojedemo u ishrani dolazi nam iz takozvanih slanih izvora, odnosno iz hleba i raznih peciva, soseva za testeninu ili pak preliva za salatu, raznih krekera, začina… Upravo ti prehrambeni proizvodi izazivaju zavisnost od šećera, a što ga više jedemo, telo ga sve više traži.

Znamo kako višak šećera u organizmu može da izazove ozbiljna oboljenja poput dijabetesa, bolesti srca i krvnih sudova. Stoga mudro birajte hranu, pažljivo čitajte i upoređujte deklaracije i odabirite proizvode sa smanjenom količinom šećera.

A možete i potpuno da promenite način ishrane – umesto kečapa od sada koristite ljuti sos, a bilo bi dobro i da flaširane gotove prelive zamenite uljem. Što se manje „bombardujete” šećerom, imaćete i manju potrebu za njim.

Razbijte zašećereni krug
Ako ste za doručak pojeli zaslađene žitarice smatrajući to jako zdravim doručkom, u velikoj ste zabludi! Naime, nutricionisti tvrde kako slatki doručak podstiče brz rast šećera u krvi stvarajući pravu energetsku eksploziju dok već koji sat kasnije šećer naglo pada pa imamo neodoljivu potrebu za slatkišima.

Razbijte taj zatvoreni zašećereni krug i doručkujte obrok koji sadrži preporučenu kombinaciju proteina i vlakana. Počnite već od sutra – za doručak pojedite kajganu i tost od celovitih žitarica ili grčki jogurt začinjen voćem.

Kad pomislite na kolače – prošetajte!
Ukoliko nikako ne možete da prestanete da mislite na slatkiše koje ste stavili u fioku ili na ostatke torte od jučerašnje proslave zbog kojih stalno gledate prema frižideru, jednostavno izađite i prošetajte na desetak minuta ili nađite bilo kakvu zanimaciju.

Stručnjaci kažu kako su takve želje prolazne i da će nam kratka promena okoline ili neki novi sadržaj skrenuti misli i pomoći nam da zaboravimo kako smo još malopre hteli da pojedemo sve kolačiće.