PMS STVARA PAKLENE MUKE TOKOM IZOLACIJE: Saveti ginekologa otklanjaju tegobe

Mnoge žene u ovom periodu imaju osećaj da je PMS intenzivniji.

Stomak
Ohmega1982/freedigitalphotos

Samoizolacija uzrokovana pandemijom korona virusa dovela je do toga da vreme provodimo kod kuće.

Osim što ova situacija pojačava osećaj anksioznosti i teskobe, hormonske promene kod žena mogu dodatno da pojačaju negativne emocije

– Simptomi i problemi koje uzrokuje predmenstrualni sindrom ostaju slični uprkos karantinu, ali kod onih žena koje se osećaju teskobnije same po sebi i koje kao i svi drugi trenutno borave u zatvorenom prostoru, te se psihološki teže nose sa samoizolacijom, onda je mogući porast subjektivnog utiska i negativnih osećanja za vreme PMS-a – kaže ginekolog i ginekološki endokrinolog Ula Marton.

Dnevne aktivnosti i obaveze na koje smo navikli, korisne su da se žene usredsrede na druge stvari, dok u ovakvim slučajevima to izostaje. Istovremeno, izostanak fizičke aktivnosti i pravilne ishrane mogu pogoršati stanje.

– Žene koje su po prirodi nervoznije su u ovoj situaciji anksioznije. Na primer, dolazi do povećanog konzumiranja nikotina i kofeina što može samo da pogorša postojeće stanje – kaže dr. Marton, te dodaje da mnogi često u ovakvim trenucima posegnu i za alkoholom jer im donosi trenutnu relaksaciju. Ali, to dovodi do pogoršavanja simptoma i subjektivnog osećaja usled PMS-a.

– Svakako treba paziti na ishranu i prilagoditi vežbanje unutar zatvorenog prostora. Od namirnica treba naglasiti da je važan dovoljan unos magnezijuma kojeg ima u orašastim plodovima – savetuje dr. Marton, te dodaje da je važno jesti i ribu koja je bogata omega-3 masnim kiselinama.

Sa druge strane, izbegavajte začinjenu hranu, mlečne napitke i mlečne čokolade, kao i namirnice sa skrivenim šećerima poput gaziranih i zaslađenih sokova.

– Uvek je svako zlo za neko dobro. Ova situacija može navesti žene da više brinu o svom zdravlju i telu, odnosno da prate mesečni ciklus, određuju plodne dana, dinamičke, ali i psihološke promene unutar samog ciklusa – kaže ginekolog.

– Vežbanje će pomoći u smanjivanju simptoma PMS-a. Prema uputstvu epidemiologa, samostalna šetnja u vreme kada se ne očekuje veći broj ljudi, na primer u rano ujutro može da pomogne. Idealno je vežbanje u zatvorenom prostoru je s prostirkom na podu, uz otvoreni prozor ili na balkonu, u periodu od minimalno 15 do 20 minuta svaki dan – kaže ona.

Iako mnoge žene često misle da će im pomoći, tople kupke nikako nisu preporučljive.

– To utiče na proširenje krvnih sudova, možda donosi trenutni osećaj ugode i topline, ali zapravo se ne preporučuje. Bolje je samo se istuširati – zaključuje dr. Marton.