RECEPT: Isprobajte ove prirodne recepte – bol u grlu nestaće kao rukom odnesena!

Isprobajte deset načina koji će vam omogućiti da ublažite grlobolju, crvenilo i neprijatno grebanje grla. Med se koristi za upaljeno grlo jer ima antibakterijska svojstva.

Bez obzira na to da li su bolovi u grlu posledica bakterijske ili virusne infekcije, jake prehlade ili mehaničke iritacije suvim vazduhom, hladnim napicima, glasnim pevanjem ili vikanjem, gutanje čak i pljuvačke postaje prava mora. Ove tegobe mogu da se ublaže uzimanjem raznih pastila za grlo, ali ukoliko ih nemate pri ruci, i u kuhinji postoje preparati koji mogu da olakšaju gutanje i umanje bolove u grlu. Za početak napravite toplu limunadu u koju ćete razmutiti i kašičicu meda i pijte je lagano, gutljaj po gutljaj. Jedan od starih narodnih lekova je i da se čista pamučna pelena ugreje, natopi alkoholom, pospe biberom i tako pripremljena obavije oko vrata.

1. Slana voda – U čašu obične vode (200 ml) razmutiti kašičicu morske soli (može i obična ako nemate morsku). Grgljajte gutljaj po gutljaj tečnosti u grlu dok ne istrošite pripremljenu količinu. Postupak ponovite nekoliko puta tokom dana. Ovo će pomoći da se održi vlažnost u ustima i ukloniće osećaj grebanja.

2. Žele od limuna i med – Med se odavno koristi kao lek za upaljeno grlo jer ima antibakterijska svojstva. Kada mu se dodaju kriške limuna i đumbira dobija se žele koji pomaže u otklanjanju grlobolje. Dovoljno je kašiku želea preliti šoljom vrele vode i razmešati. Žele može da se drži u frižideru nekoliko meseci. Možete mu dodati i malo rendanog rena, listove sušene žalfije ili nane, dva-tri čena zgnječenog belog luka ili nekoliko kapi tinkture ehinacee.

3. Beli luk -Prirodni antibiotik koji uništava viruse, bakterije, čak i gljivice. Čim osetite grebanje u grlu preventivno pojedite nekoliko čenova belog luka. Od njega može da se pripremi i efiksano sredstvo za lečenje grlobolje. U čašu prokuvane i prohlađene vode dodati nekoliko izgnječenih čenova belog luka. Nakon nekoliko sati procedite. Dobijeni rastvor grgljajte u grlu nekoliko puta tokom dana.

4. Ren – U čašu tople vode dodati kašičicu narendanog svežeg rena i jednu kašičicu meda. Dobro promešati i piti polako u gutljajima.

5. Jabukovo sirće – Kada se jave prvi simptomi upale grla preporučuje se ispiranje grla jabukovim sirćetom. U čašu tople vode razmutite tri kašičice sirćeta, grgljajte pa ispljunite.

6. Med i mleko – Ako je grlobolja izazvana iritacijom, treba što pre umiriti sluzokožu grla. U šolju toplog mleka razmutite kašičicu meda. Pijte lagano u gutljajima, a nakon nekoliko sati postupak možete da ponovite.

7. Žvaka – Preporučuje se žvakanje žvake jer pospešuje stvaranje pljuvačke koja je veoma efikasna u borbi protiv virusa. Naime, pljuvačka sadrži enzim lizozim koji je poznatiji i kao antibiotik u telu, a deluje tako što uništava ćelijski zid pojedinih bakterija.

8. Tečnost – Treba uzimati više tečnosti, naročito biljnih mešavina, najbolje od žalfije, kamilice ili đumbira, koji se u kineskoj medicini redovno preporučuje kod gripa i prehlade. Na krupnijem rendetu narendati svež koren đumbira. Dve kašike staviti u 500 ml vode, dodati i dva karanfilića, pa kuvati oko pet minuta. Zasladiti medom i dodati nekoliko kapi limunovog soka. Dnevno piti dve-tri šolje čaja od đumbira.

9. Sirup od crnog luka – U teglu ređati kriške crnog luka, limuna, kašiku meda sve dok se posuda ne napuni do vrha. Ostaviti da odstoji na tamnom i hladnom mestu pokriveno tanjirićem od šest do 10 sati, dok crni luk ne pusti sok. Procedite u tamnu flašicu i uzimajte po jednu kašiku svaka dva sata.

10. Vlažnost vazduha – Preko radijatora prebacite vlažne peškire, i rasporedite po sobi više posuda sa vrelom vodom da isparuju. Suv vazduh izaziva kašalj, a vlažan povećava vlažnost sluzokože i poboljšava disanje.