REŠITE SE DOSADNE PERUTI ZAUVEK: Pravilna nega kose i kože glave treba da izgleda OVAKO

Poznato je da problemi s vlasištem muče sve više ljudi, ali znamo li što se iza tog problema krije? Holističkim pristupom analize peruti prirodan je korak ka pronalaženju rešenja.

Kosa
Pixabay.com

Sastojci šampona koji deluju protiv peruti

Među proizvodima koji se deklarišu kao prirodna kozmetika bez nepoželjnih hemijskih sastojaka širok je izbor šampona, losiona, vodica i drugih preparata namenjenih uklanjanju peruti. Izrađuju se od eteričnih ulja, hidrolata i drugih ekstrakta biljaka koji pročišćuju i umiruju vlasište, a ujedno deluju antimikrobno i regulišu rad lojnih žlezda, odnosno proizvodnju sebuma. To su najpre ružmarin, čajevac, kopriva, čičak, cedar, borovica, majčina dušica, eukaliptus, kadulja…

U preparate protiv peruti se takođe ubrajaju stolisnik, lavanda, bušin, breza, vrba, komorač, đumbir, amla, nim – ukratko, postoji celi biljni arsenal za tretman problematičnog vlasišta.

U brojnim uobičajenim preparatima protiv peruti, glavni aktivni sastojci su hemijski spojevi, npr.  cinkov pirition, ketokonazol, pirokton olamin, selenov disulfid, ciklopiroksolamin, klimbazol – i svi su dermatološki odobreni za uklanjanje ljuspica s vlasišta.

Mikrobiom vlasišta

Premda prirodna i konvencionalna kozmetika imaju različite pristupe, obe nastoje da deluju na istu tegobu – neuravnoteženo stanje vlasišta usled čega se prekomerno razmnožavaju gljivice Malassezia koje su inače prirodno prisutne u mikroflori, odnosno mikrobiomu vlasišta (sastavu mikroorganizama koji žive na vlasištu).

Poremeti li se ravnoteža tog mikrobioma, ove gljivice često uzrokuju pojavu peruti. Najviše problema obično uzrokuju na masnom vlasištu jer ove gljivice vole mast – hrane se sebumom koji izlučuju lojne žlezde. Kako na masnom vlasištu imaju hrane u izobilju, gljivice deluju pojačano i iritiraju vlasište, a ono reaguje ljušćenjem, svrbežom i crvenilom.

Masna perut

Masna perut često je simptom saboroičnog dermatitisa, hronične kožne bolesti u čijem nastanku ušestvuju gljivice Malassezia. Upravo zato su i predmet brojnih istraživanja. Primera radi, veliko istraživanje koje su 2015. godine zajednički sproveli naučnici iz Singapura, SAD-a i Švedske, pokazalo je da su gljivice Malassezia među vodećim mikrobima koji uzrokuju nastanak seboroičnog dermatitisa, ekcema i peruti. Potvrdilo je to i zajedničko istraživanje dva univerziteta, u Londonu i Firenci, čiji su rezultati objavljeni u aprilu ove godine.

„Kod ljudi koji nemaju perut, proces sazrevanja kožnih stanica – počevši od nastanka novih stanica pa sve do njihovog odumiranja i otpadanja u obliku ljuspica – traje otprilike trideset dana, dok kod onih koji imaju perut, odnosno seboroični dermatitis, taj proces traje otprilike sedam dana, čak koji dan kraće.

Zbog prekomernog širenja gljivica Malassezia, ubrzava se obnova kožnih stanica, pa one počinju da se naglo ljuštite“, navode stručnjaci. Pritom ističu da su ove gljivice vrlo otporne, pa nije lako rešiti ih se u potpunosti i umiriti nadraženo vlasište, čak ni uz odgovarajuću negu.

Uzrok su gljivice

Smatraju da ih ne treba agresivno uništavati jer one prirodno nastanjuju mikrobiom vlasišta, te nastoje da otkriju kako da na gljivice deluju s ciljem da se njihova količina održava u prirodnoj ravnoteži. Naučnici takođe naglašavaju da nisu samo gljivice odgovorne za perutanje vlasišta već i način života.

Neke osobe imaju naslednu sklonost perutanju kože, ali su najčešći uzročnici stres, hormonski poremećaj, oslabljen imunitet, nezdrava ishrana, pušenje, boravak u okolini u kojoj je vazduh isušen i(li) neočišćen. Takođe, pojava peruti može biti i posledica nepravilne nege vlasišta (npr. šamponom koji ga previše isušuje) i prečestog tretiranja kose bojama, ekstenzijama, lakovima i drugim preparatima za stilizovanje kose.

Koliko često prati kosu?

Perut nije samo estetski nego i zdravstveni problem. Zato bi trebalo da stručnjaci procene o kakvom obliku peruti je reč – suvoj (kad se na vlasištu stvaraju suve ljuspice koje opadaju) ili masnoj (kada su masne i žućkaste ljuspice ‘zalepljene’ za vlasište), utoliko pre što je masna perut često povezana sa saboroičnim dermatitisom koji treba lečiti da se ne bi pogoršao.

Uopšteno, ne treba da dopustite da perut uzme maha jer se svrbež pojačava i postaje sve teže odupreti se potrebi za češanjem. Zbog toga na vlasištu nastaju oštećenja koja mogu biti podloga za bakterijsku infekciju, što se manifestuje bubuljicama na vlasištu ili vlažnim naslagama, bolnima na dodir. Ako je reč o saboroičnom dermatitisu s crvenilom, odnosno upalom kože, tada kosa može pojačano da opada dok se stanje ne smiri kaže dermatologinja.

Perut se ne može rešiti preko noći jer je potrebno neko vreme da se vlasište vrati u normalno stanje, a to traje drugačije od osobe do osobe. Bitno je dva, tri puta nedeljno kosu prati šamponom za uklanjanje peruti – ni češće ni ređe od toga. Ako perete kosu svakodnevno obavezno koristite šampon za osetljivo vlasište!