Revolucionarno otkriće: Botoks će se koristiti za lečenje astme

Injekcije botoksa koje bi se ubrizgavale u glasne žice, pomažu pacijentima da dišu. Ovaj zahvat delimično paralizuje mišiće i ne dozvoljava im da se opuste, tako da su napadi astme automatski onemogućeni.

Prema prvim rezultatima istraživanja, tretman botoksa imao je pozitivan efekat čak tri meseca.

Uprkos činjenici da se zdravlje paciojenata poboljšava, njihov glas postaje mekši i piskaviji.

Do sada se botoks koristio isključivo za „peglanje” bora, ali je najnovije istraživanje australijskih naučnika pokazalo da bi injekcije botoksa pomogle astmatičara pri disanju.

Lekari su ubrizgali botoks direktno u glasne žice astmatičara, kao i kod pacijenata koji su imali određene probleme sa disanjem. Neki od njih su patili i od stanja disfunkcije glasnih žica, koje je nastalo usled napada astme.

Botoks delimično paralizuje mišiće, onemogućavajući im da se potpuno opuste, što automatski pozitivno utiče na astmatičare, jer lakše dišu.

Efekat jednog tretmana botoksa bio je pozitivan puna tri meseca.

Ukupno 11 australijskih istraživača radilo je na eksperimentu, a preko 100 pacijenata je primilo injekcije. Čak 60 odsto njih imalo je zapažene i značajne korake do skoro potpunog ozdravljenja od astme.

– Lokalna injekcija botulinum toksina, botoks, može biti efikasan tretman za astmu – rekao je profesor Filip Bardin, iz Melburna.

On je dodao da su neki pacijenti čak, primili samo jednu do dve injekcije, te da im se nakon toga stanje poboljšalo i da im nije bilo potrebno više tretmana.

– Sve u svemu, bolesnicima je mnogo bolje, jer više ne ostaju bez daha, pa im nije bilo potrebno više tretmana – istakao je doktor.

Priznao je i da je bilo nekih neželjenih efekata kod pacijenata, poput „smekšavanja” glasa.

Istraživači su međutim, posebno istakli, da nakon tretmana niko nije imao problem sa gutanjem.