SA LEPIM DANIMA, I ONI SE AKTIVIRAJU: Evo šta da uradite ako vas ujede krpelj

Sezona lepog vremena po pravilu znači da dolazi i opasnost od krpelja. Svaki boravak u prirodi je potencijalna opasnost a evo i kako da se zaštitite i šta bi trebalo da uradite ukoliko vas napadne.

 

Preventiva

– Izbegavajte provlačenje kroz visoku travu i žbunje
– Nosite dugačke nogavice i rukave
– Proverite da li imate krpelja odmah posle povratka iz prirode

– Presvucite se i istuširajte čim dođete kući
– Čuvajte se krpelja od početka proleća do jeseni

Zašto su krpelji rizični

Najveći problem koji ujed krpelja donosi je rizik od lajmske bolesti. Nevenka Pavlović iz Savetovališta za lajmsku bolest u Zavodu za javno zdravlje Srbije kaže da je oko 24 odsto ispitanih krpelja na teritoriji Beograda potencijalni prenosilac ove bolesti. “Bez obzira da li je krpelj zaražen ili ne, preporučljivo je da se izvadi odmah nakon što se ustanovi da je ‘ušao’ pod kožu, kako ne bi počeo da se hrani krvlju i tako preneo bolest”, kaže Pavlovićeva.

Kako se vade krpelji

Krpelj se može izvaditi i bez lekarske asistencije uz pomoć obične pincete. Potrebno je da ga pincetom uhvatite što bliže koži. Laganim pokretima uz blago okretanje levo desno izvadite ga iz kože. Ukoliko deo krpelja ostane ispod kože videće se mala crna tačka, koju je potrebno izvaditi iglom i pincetom, a za to možete iskoristiti i komplet protiv otrova koji može da se kupi i u Srbiji.

Nikada i baš nikada nemojte krpelja natapati alkoholom, uljima, benzinom i drugim tekućinama pošto će tako samo da ispusti toksične materije u vaš organizam.

Posle ujeda

Ukoliko je krpelj koji vas je ujeo bio zaražen postoji rizik od javljanja lajmske bolesti. Simptomi bolesti se mogu javiti i do mesec dana kasnije. Zato je važno da vodite evidenciju o ubodu krpelja i doktora obavestite o tome ukoliko je došlo do javljanja simptoma. Oni podrazumevaju crvenilo kod uboda, povišenu temperaturu, glavobolju, bolove u mišićima. Ova bolest mora da se leči kako ne bi došlo do komplikacija.