Samopregled štitne žlezde najbitniji: Ako osetite bilo kakvu izbočinu ili čvorić, javite se lekaru!

Na pregled treba ići na svakih 5 godina, počevši od 35. godine života, a zanemarivanje ovog oboljenja može imati vrlo teške posledice.

Osećate li umor svakog dana, magli vam se vid, gojite se, hvata vas jeza ili gubite kosu? Ili vam se dešava suprotono: često se zadihani, oznojeni, uznemireni? Mogući krivac je tiroida ili štitna žlezda. Važno je da problem otkrijete na vreme, jer uz odgovarajuće lečenje možete izbeći ozbiljne zdravstvene probleme.

Opšte informacije

Tiroidna žlezda ima oblik leptira, nalazi se u donjem delu vrata ispod Adamove jabučice i proizvodi hormone koji regulišu brzinu metabolizma. Poremećaj njenog rada usporiće ili ubrzati metabolizam, jer remeti proizvodnju tiroidnih hormona. Kada je njihov nivo prenizak ili previsok, dolazi do brojnih simptoma.

Preporučene kontrole

Na pregled štitne žlezde treba ići svakih pet godina, počevši od 35. godine. Ljudi sa simptomima ili faktorima rizika moraju raditi testove još češće. Hipotireoza najviše pogađa žene starije od 60 godina, a porodična istorija ove bolesti povećava rizik.

Pregled vrata

Ova mala navika vam pomaže da uočite uvećanu štitnu žlezdu. Zabacite glavu unazad i popijte gutljaj vode. Dok gutate, opipajte vrat ispod Adamove jabučice neposredno iznad ključne kosti. Potražite ispupčenja i ponovite postupak nekoliko puta. Ako osetite bilo kakvu izbočinu ili čvorić, javite se lekaru!

Dijagnostika

Dijagnostika poremećaja rada štitne žlezde sprovodi se pomoću testa krvi koji meri nivo tireostimulišućeg hormona (TSH). Ako je visok, to obično znači da je funkcija štitne žlezde suviše niska (hipotireoza), a ako je nizak, štitna žlezda je preterano aktivna (hipertireoza). Na zahtev lekara proverava se i nivo drugih tireoidnih hormona u krvi.

Najčešći uzrok hipotireoze

Smatra se da je najčešći uzrok hipotiroidizma Hašimotova bolest. To je autoimuni poremećaj u kojem telo napada štitnu žlezdu. Rezultat je oštećenje tiroide, pri čemu ona ne proizvodi dovoljno hormona. Hašimotova bolest je često nasledna, a u nekim slučajevima posledica problema sa hipofizom.

Ova žlezda se nalazi u mozgu i proizvodi pomenuti TSH, koji stimuliše rad štitne žlezde. Ako ga hipofiza ne proizvodi dovoljno, nivo tiroidnih hormona će pasti. Ostali uzroci su privremeno zapaljenje štitne žlezde ili lekovi koji utiču na njenu funkciju, piše lisa.rs.