Saveti nutricioniste: Ovako se pravi zdrav smuti

Ispijanje smutija odličan je način da povećate unos povrća i voća u organizam, naročito ako ste osoba koja inače ne voli da jede ove namirnice.

 

Međutim, ovi napici mogu biti izvor velikog broja kalorija i šećera.

– U 800 ml prosečnog smutija od banane i borovnica, može se naći više od 500 kalorija i više od 100 grama šećera – upozoravaju nutricionisti.

Da biste izbegli ove skrivene zamke, pri mešanju i biranju smutija sledite ove savete nutricionista:

1. Recite NE sorbetu

Kupovni smutiji i industrijski napravljeni napici sadrže neku vrstu sorbeta – vrste ledenog milkšejka koji su prepuni šećera i masti. Kremastu i ledenu teksturu možete dobiti i od manje kaloričnih namirnica poput nemasnog grčkog jogurta i nekoliko kockica leda, pa uvek birajte ili mešajte takve sastojke.

2. Odaberite pravu porciju

Unapred planirajte svoje obroke! Ako želite da vam smuti zameni doručak ili međuoobrok, ograničite količinu popijenog napitka na oko 200 kalorija, a odaberite onaj koji sadrži neku vrstu zdravog proteina poput avokada ili maslaca od orašastih plodova. Na ovaj način brže ćete se zasititi i biti skloniji tome da manje pojedete u sledećem obroku.

3. Voće je bolje od voćnog soka

Nutricionisti nemaju ništa protiv umerenog ispijanja voćnih sokova, ali savetuju oprez sa konzumacijom ovih tekućina. Industrijski proizvedeni voćni sokovi prepuni su šećera, koje povećavaju kaloričnost napitaka ako ih stavljate u svoje smutije. Umesto toga, odaberite svežu letnju voćku.

4. Nikad dosta povrća

Kad je povrće u pitanju, nutricionisti kažu: “Nikad nije previše”. U svoj omiljeni smuti dodajte kelj, krastavac, šargarepu ili neko drugo zdravo povrće.