SIMPTOMI KOJI UKAZUJU NA RAK KOSTIJU: Ovi znakovi na telu upozoravaju na smrtonosnu bolest

Ova bolest je smrtonosna - evo koji sumptomi ukazuju na karcinom kostiju!

bolovi u ledjima
pixabay.com

Prvi znak koji ukazuje na rak kostiju jeste bol, a mnogi ljudi zbog bola u kostima pomisle da pate od artritisa i tako zanemaruju ovaj simptom, piše Lepa & srećna.

Rak kostiju nastaje kada se stvore maligne ćelije koje uništavaju kosti. Ovaj karcinom može da se razvije u bilo kojoj kosti u telu, a najčešće su obolele dugačke kosti, poput kostiju nogu i ruku. Postoje tri vrste karcinoma kostiju: osteosarkom, uglavnom od njega boluju deca i adolescenti, juingov sarkom, javlja se uglavnom od 10 do 20 godine života i hondrosarkom koji se uglavnom javlja kod starijih osoba.

Simptom koji ukazuje na rak kostiju je bol koji je u početku podnošljiv, ali vremenom se pojačava, a najviše se javlja kada pacijent legne da spava. Takođe, na bolest ukazuje i visoka temperatura preko 38 stepeni, pojačano znojenje, naročito tokom noći i naglo mršavljenje. Ovi simptomi mogu da ukazuju i neka bezopasna stanja, ali ako se često javljaju i povezani su, hitno treba da odete kod lekara.

Promene na jeziku najčešće su bezopasne, takve su na primer fistule ili afte, ali malo ko zna da mogu ukazivati i na ozbiljne bolesti, piše Lepa & srećna.

Najčeće su promene crvenkaste ili su bele boje, a neke su čak bolne i krvare. Iako ne osećate bol, važno je da posetite lekara kako bi se utvrdio uzrok pojava promena  i kako bi se prepisala odgovarajuća terapija. Neke izrasline na jeziku mogu da nastanu zbog povrede ili opekotine, ali i zbog različitih infekcija, virusa i hroničnih oboljenja.

Bolesti na koje mogu da ukazuju izrasline su: herpesrak krajnika, alergijerak jezika, sifilis, tuberkuloza, kandida u ustima i papilitis. Nema razloga za paniku, jer je rak jezika retka bolest, a izrasline uglavnom  nastaju zbog povreda iritacije. Ali, iako su najčešće benigne, važno je da obavite medicinske analize. Ako se utvrdi da su izrasline bezopasne, onda sprečite njihovu novu pojavu strogom higijenom usta, ređe jedite začinjenu, toplu i kiselu hranu, izbegavajte alkohol i uzimajte dovoljno vode.

Testirajte svoje čulo mirisa, a ukoliko je oslabljeno ili više uopšte ne osećate miris, postoji rizik od opasnog oboljenja, piše Lepa & srećna.

Istraživanje sprovedeno u Nemačkoj dokazuje da osobe, naročito starije osobe od 65 do 74 godine, koje imaju oslabljeno čulo mirisa imaju povećan rizik da obole od demencije. Mnogi smatraju da je gubljenje kognitivnih sposobnosti, poput gubitka pamćenja, otežanog razmišljanja i odlučivanja normalan proces starenja, ali to su i početni simptomi demencije.

Olfaktorna disfunkcija ili anosmija predstavlja gubljenje čula mirisa, a istraživanja ukazuju da ovako možete na vreme otkriti demenciju i uzimanjem prepisane terapije sprečićete da se simptomi naglo pogoršaju. Demencija se uglavnom javlja kod starijih ljudi, zato oni što pre treba da se obrate lekaru ukoliko više ne osećaju mirise kao pre.