Stide se da trže pomoć: Doktor odgovara na ‘neugodna’, intimna pitanja žena!

Svaka žena bez bojazni i srama treba da pita sve što je zanima ili zabrinjava! Ovu su odgovori lekra na pitanja koje dam e ne postavljaju jer se stide!

 

Imam bolni polni odnos, je li to normalno?

Oko 15 odsto žena, u različitim fazama života, oseća nelagodnost i bol prilikom polnog odnosa.  Ovaj problem ne treba nikako zanemarivati, obvezno je pri pregledu na njega ukazati ginekologu. Ginekolog će pri pregledu proveriti postoji li neki problem koji je krivac za takvo stanje. Nema razloga da se bilo kakva bol trpi, niti da vam bude neugodno da potražiti pomoć u rešavanju intimnih problema.

Kako rešiti problem vaginalne suvoće?

Taj problem muči mnoge žene koje su u menopauzi, ali nažalost neke žene se s njime susreću i ranije. Osobito nakon nekih hirurških zahvata, tokom trudnoće i dojenja ili uzimanje kontracepcijskih pilula.

Javlja se zbog smanjene produkcije polnih hormona. Suvoća vagine ne mora biti izvor nelagode ili srama.

U menopauzi sam. Mogu li ostati trudna?

Početak menopauze određuje poslednja menstruacija u životu. Rezultat gubitka aktivnosti jajnika, a time i proizvodnje znatnog dela  hormona estrogena i progesterona.

Normalna trudnoća nakon menopauze jajnih stanica nije moguća.

Jesu li moje stidne usne normalnog izgleda?

Odgovor je najčešće potvrdan. Kako ni mi svi nismo isti, nemamo istu visinu, težinu, boju kose i očiju, tako su najčešće varijacije u veličini, obliku ili boji stidnih usana normalne. Ako pri pregledu vaš ginekolog primeti neke nepravilnosti, on će to i napomenuti.

Sumnjam da me partner ili suprug vara. Koje testove za polno prenosive bolesti treba da uradim?

Testiranje na polno prenosive bolesti nije nešto čemu se treba podvrgnuti samo ako postoji sumnja da vas partner vara ili je priznao preljubu, polno aktivni muškarci i žene trebalo bi da se redovno testiraju. Ako do preljuba dođe, oba bi partnera trebalo da se jave lekaru radi testiranja.

Povremeno mi ‘pobegne’ urin. Da li  je to normalno?

Inkontinencija, nažalost, pogađa veliki broj žena, i to najčešće u periodu života nakon menopauze, a češća je kod žena koje su više puta rađale. Inkontinencija ozbiljno narušava kvalitet života žene koja se s njom susreće, dovodi do gubitka samopoštovanja, češća je pojava depresije, izolovanosti i povlačenja u sebe, kao i izbegavanje polnih odnosa i intimnosti. Stoga je važno shvatiti da je ona problem za koji današnja medicina ima brojna rešenja ( vežbe, lekove, pomagala i razne operativne zahvate).