Sva zdrava svojstva konzervirane hrane

Zahvaljujući zamrzavanju i konzervisanju hrane, možemo jesti kukuruz šećerac čitave godine godine, bez obzira koje je godinje doba. Međutim, poznate su činjenice namirnica koje su obrađene na svoj način, pa postoje nedoumice po pitanju njihove hranljivosti i sastava, piše Yumama.

Mit 1: Smrznuta i konzervisana hrana nije kvalitetna.

Brojna istraživanja su pokazala da je zamrznuta i konzervirana hrana, ponekad zdravija i ukusnija, jer se obradom namirnica čuva ukus hrane i vitamin C. Upotrebom fizičke metode pasterizacije dolazi do uništavanja mikroorganizama štetnih po zdravlje, dok se zamrzavanjem zaustavlja njihovo razmnožavanje, a sušenjem se usporava proces delovanja nevidljivih organizama. S druge strane, tu su i hemijske metode, koje sprečavaju dejstvo bakterija ili ih potpuno uništavaju, ali i biološki metod.

Mit 2: Obradom hrana gubi hranljive materije.

Proizvodi koji su prerađeni imaju istu količinu vitamina i minerala, pa možda čak i u većoj količini nego sveža hrana. Stručnjaci smatraju da se to postiže konverzacijom isključivo najboljih plodova na vrhuncu zrelosti, uglavnom nakon berbe zahvaljujući čemu ne gube ili gube vrlo malo hranljivosti. Isto važi i za zamrznuto povrće koje se obrađuje samo nekoliko sati nakon branja, pa tako namirnice sadrže i dalje nutritivne elemente (vitamine, minerale, biljna vlakana, karotin, itd.)

Mit 3: Sveže je uvek bolje.

Nemojte se plašiti da pojedete konzerviranu ribu ili paradajz, jer su te namirnice ponekad i zdravije od svežih. Na primer, konzervisani paradajz sadrži četrdeset procenata više antioksidanata i likopena nego svež.