Svaka žena mora da zna: Evo šta treba da uradite pre korišćenja tampona!

Imate sigurno bar jedno pitanje o korišćenju tampona... Evo odgovora koji će zadovoljiti vašu znatiželju!

 

Koliko maksimalno sati možemo da “držimo” tampon?
To zavisi od menstruacije. Ako se radi o normalnom menstrualnom ciklusu, tampone treba menjati svakih 4 do 6 sati. Ali ako se radi o intenzivnijoj menstruaciji, to može biti i češće.

Pažnja: Ako tampone menjate bespotrebno prečesto, oni mogu isušiti vaginu i tako menstruaciju učiniti bolnijom. S tamponom možete i spavati, pod uslovom da ga promenite pre spavanja, i odmah nakon buđenja. Ako planirate duže spavati (više od 8 sati), bolje je stavite uložak umesto tampona.

Može li tampon da se koristiti preventivno?
Ne savetuje se korišćenje tampona pre menstruacije, jer tampon može prouzrokovati nepoželjne infekcije. Tampone koristite samo ako su vam potrebni. Ako za vreme menstruacije gubite malo krvi, odlučite se na uložak umesto tampona, jer tamponima je potrebno dosta vlage. Stoga, ne koristite ih ako nije potrebno.

Može li tampon da se “izgubi”?
To je retkost, ali da neko stavi tampon i zaboravi na njega, to nije retkost. Pre stavljanja novog tampona, uvek postavite sebi pitanje: “Da li sam izvadila prethodni?” Ako niste sigurne, bolje da posetite ginekologa.  

Sindrom toksičnog šoka (takozvani SCT – retka zarazna bolest uzrokovana bakterijom povezanom sa zlatnim stafilikokom. Bakterija nakon infekcije prodire u krv i može napasti vitalne organe) može se razviti ako se tampon drži predugo u telu. Zbog toga je važno znati da li ste ga izvadili ili ne.

Da li je sindrom toksičnog šoka česta pojava?
– U svojoj 20-godišnjoj praksi, nisam imala nijedan takav slučaj! – kaže n dr. Deborah Bruce s londonske poliklinike Bridge. Zato se ne treba bojati tampona! On nije jedini faktor koji može uzrokovati razvoj te bolesti, nego su to i razne kožne infekcije, operacije ili opekotine. I koliko god bilo retko, ipak treba biti oprezan. 

Tampon mi je pao na pod dok sam ga otvarala. Mogu li da ga koristiti?
Tampone koji nisu u foliji ne treba nikad koristiti, pogotovo ako smo ih našle nagurane na dnu torbice. Jer postoji mogućnosti da su bili izloženi bakterijama.  

Zašto je ponekad tampone teško odstraniti?
Tamponi koje stavimo prve ili zadnje tokom menstruacije, najčešće su oni koji je malo teže odstraniti. To je zato što na početku i na kraju ciklusa vagina nije dovoljno vlažna. Tu nema leka, jedino što raditi je da ne menjate tampone previše često.

Da li smem da koristim nakon trudnoće?
Krvarenja nakon porođaja mogu biti velika. Mlade majke često imaju bolove, pa im je potrebno malo nežnosti… Iz razloga što je naš imunosistem nakon porođaja skloniji razvoju infekcija, i zato što se materica još nije skroz oporavila od šoka i vratila u normalu preporučaju se ulošci, a ne tamponi, u periodu oporavka i sve dok krvarenja ne prestanu.