Svakodnevnim radnjama remetite hormonski balans

Pogledajte šta sve utiče na vaša nagla raspoloženja i na koji način ćete narušiti rad i lučenje hormona.

Zavisnost od slatkiša

Hormon koji reguliše nivo šećera u krvi može biti uravnotežen ukoliko jedemo previše slatkiša. Gojaznost narušava nivo insulina u organizmu koji sprovodi šećer kroz krvotok tako da ćelije mogu da dobiju određenu energiju.

Stres kasno uveče

Kada se tokom večeri iznerviramo hormon stresa naglo počne da raste što će uticati na naš san. Poznato je da nadbrubežene žlezde sporije rate tokom večeri i da kortizol koji utiče na naše raspoloženje počinje da opada i tada lakše zaspimo. Međutim, ukoliko doživimo stresnu situaciju pred spavanje preti da ćemo imati noć bez sna, a to može izazvatii druga oboljenja u organizmu.

Česti napadi insomnije

Nedostatak sna može prouzrokovati insulinsku otpornost. Posledica toga je pojava dijabetesa Tipa 2 i drugih metaboličkih sindroma. Zato stručnjaci preporučuju da osobe koje imaju nesanice dremaju i odmaraju tokom dana da bi izbegli hormonske poremećaje.

Preskakanje sna

Kada ne spavamo tokom večeri naš hormon koji reguliše glad se smanjuje, a mi bismo tokom dana samo jeli iako nam je želudac pun. Da bi nivo leptina koji nam „govori” da smo siti bio uravnotežen izbegavajte noćne provode.

Pasivnost

Endorfin je hormon koji nam omogućava da budemo srećni i raspoloženi, ali nam daje i želju za seksom i čuva imuni sistem. Ukoliko ne obavljamo naše regularne aktivnosti nivo endorfina opada, a naše raspoloženje je na najnižim lestvicama.

Dijete

Nivo estrogena u krvi se snižava kada smo na dijetskoj ishrani. To se dešava kada sokovi naše telesne masnoće opadaju i sa sobon snižavaju estrogen.