Ubuduće ćete dvaput razmisliti pre upotrebe vlažnih maramica!

Maramice
Foter/ davidmulder61 / photo on flickr

Nema sumnje da su vlažne maramice vrlo praktičan sadržaj ženske torbice, ali problemi koje stvara njihova prekomerna upotreba mogli bi da vas naterajui da dvaput razmislite pre nego što ih izvučete iz tašne!

Vlažna maramica stvorena je pedesetih godina prošlog veka kao pomoć u hitnim situacijama pri menjanje dečjih pelena. Devedesetih godina započela je njena masovna proizvodnja, a osim za brisanje guza svojih najmilijih danas je u raznim varijantama uz dodatke deterdženata i antibakterijskih sredstava koristimo za brisanje podova, pranje ruku, sanitarnih čvorova i radnih površina, piše „Tportal.hr”.

Verovanje u antibakterijsku moć vlažnih maramica danas čini veliki problem. Njihova moć ubijanja bakterija, kako pokazuju najnovije studije, vrlo je varijabilna, a često se njima čisti više različitih površina. Na taj način ne samo da se ne ukloni bakterija, nego ih vrlo učinkovito rasprostranjuje od recimo radnog do kuhinjskog stola.

Poražavajuće je da se istim principom jezive bakterije vrlo često šire i u bolnicama.

Još jedna opasnost krije se u sličnosti vlažne maramice s toaletnim papirom ili papirom maramicom pa uprkos  upoorenjima  na ambalaži da se ne bacaju u wc šolju, vrlo često završi upravo tamo. Povlačenjem vode vaša briga tu prestaje, a počinje noćna mora službi za održavanje kanalizacijskih sastava. Za razliku od papira čija se celulozna vlakna raspadaju u vodi, plastična vlakna vlažnih maramica teško su razgradiva pa se talože u kanalizacijskim sastavima smanjujući propusnost cevi ili ih čak začepljuju. A to nikako ne želite!

Sličan problem zbog njihove teže razgradivosti događa se i na plažama gde nemarno odbačena vlažna maramica nošena i slabim poletarcem lako završi u moru pa zbog sličnosti s meduzom umesto slasnog postane smrtonosan zalogaj morske kornjače.

Stoga, ako u omiljenom kafiću ili na poslu ne nadopunjuju redovno sapun, pokušajte da nađete u svojoj torbici mesto za bočicu u kojoj ćete poneti svoj. Pre nego što vlažnim maramicama istuširate svoju bebu, setite se da u kući imate tople tekuće vode. Ako vam je vlažna maramica u određenom trenutku jedini izbor, vodite barem računa o tome kamo ćete je baciti.