UTOPLITE NOS: Evo zašto su prehlade češće zimi

Prema novom istraživanju, imunološki sistem čoveka je slabiji na nižim temperaturama, što omogućava virusu da napreduje.

Iako savet naučnika zvuči zdravorazumski, mnogi su ranije odbacivali takvu mogućnost i tvrdili da kašalj i kijanje ne izaziva pad temperature, nego boravak u zatvorenim, neprovetrenim prostorijama s drugim ljudima, u kojima se lakše šire zaraze, piše Dejli mejl.

Američki istraživači proučavali su kako se rinovirus, najčešći uzročnik prehlada, razvija i razmnožava u ćelijama koje su držane na različitim temperaturama.

Tim sa Univerziteta Jejl testirao je ove viruse na temperaturi nosa od 33 stepena Cezijusa i na normalnoj temperaturi tela od 37 stepeni.

Imunološki sistem postaje slabiji u hladnom nosu, što daje više mogućnosti virusu da se replicira, a to objašnjava zašto je prehlada mnogo češća tokom hladnih, zimskih meseci.

Ono što je ključno je da prva imunološka reakcija tela ne funkcioniše kako treba na 33 stepena Celzijusa, što znači da virus ima mogućnost da se preterano razmnoži.

Zbog toga, šanse da se prehladite smanjićete ako utoplite nos kada izlazite napolje.