Važno je da OVO znate o svinjskom gripu

Vršilac dužnosti direktora Instituta za javno zdravlje u Nišu, epidemiolog prof. dr Branislav Tiodorović, izjavio je da postoji potvrda su četiri osobe u Srbiji umrle od gripa, dok u još dva slučaja postoji sumnja na grip. Nažalost, grip je pokazao najgore, a u ovom tekstu pročitajte šta je svinjski grip, kako se on prenosi, koji su simptomi i saveti.

 

Svinjski grip izaziva virus influence H1N1, koji je nastao mutacijom humanog, ptičjeg i svinjskog virusa. Glavni način prenosa virusa influenca A (H1N1) sa čoveka na čoveka je putem kapljica koje se izbacuju tokom govora, kijanja ili kašljanja.

– Simptomi sezonskog i gripa H1N1 su isti, ali ovaj drugi može da izazove veće komplikacije kod hroničnih bolesnika, onih koji su ranije imali neko oboljenje, koji imaju veći faktor rizika, slabiji imunitet. Ovaj tip gripa je već tri godine u cirkulaciji i javlja se istovremeno sa sezonskim gripom, ali ne postoji dovoljan kolektivni imunitet na njega – kaže za “24 sata” epidemiolog dr Ružica Atanasković.

Kod obolelih od svinjskog gripa od simptoma se mogu javiti proliv (dijareja) i povraćanje, a ima i slučajeva upale pluća.

Simptomi gripa su povišena telesna temperatura, promuklost, upala grla, zapušen nos i curenje iz nosa, kijanje, kašalj, glavobolja, bolovi u mišićima, zamor.

– S obzirom na to da su simptomi isti, lekar ne može odmah da zna o kom tipu gripa se radi, dok ga ne izolujemo i dijagnostikujemo. Zbog toga je jako važno da oboleli ne čeka dugo pre nego što se javi za pomoć. Ako temperatura traje više od dva dana, odmah se javite lekaru, koji će analizama utvrditi o čemu se radi – kaže dr Atanasković.

Grip se prenosi kapčljično, kijanjem, kašnjanjem, direktnim kontaktom sa obolelim, ali doktorka Atanasković naglašava da je moguće dobiti grip i od osobe kod koje se simptomi još nisu javili, ali je ipak zarazna. U najvećem broju slučajeva inkubacija svinjskog gripa traje od dva do pet dana.

– Najbolja zaštitna mera protiv gripa je vakcinacija. Treba jačati imunitet, što više unositi vitamina c, jesti sveže voće i povrće, boraviti na svežem vazduhu u šetnji, luftirati prostor, izbegavati kontakt sa obolelima, prati ruke često vodom i sapunom. Ako se pojave simptomi gripa, treba piti dosta tečnosti, čajeva, jačati imunitet, snižavati temperaturu, ali ako se jave teži simptomi odmah se javiti lekaru, koji će prepisati terapiju -kaže dr Atanasković.

Simptomi svinjskog gripa:
Povišena telesna temperatura
Promuklost, upala grla
Zapušen nos i curenje iz nosa
Kijanje, kašalj
Glavobolja
Bolovi u mišićima, zamor

Posebno osetljivi na svinjski grip – rizična grupa:
Srčani i bubrežni bolesnici

Bolesnici sa hroničnom upalom disajnih puteva

Dijabetičari – oboleli od šećerne bolesti

Osobe sa poremećajima imunološlog sistema

Trudnice

Osobe starije od 65 godina

Deca mlađa od 5 godina