ZABLUDE KOJE KOŠTAJU VAŠE ZDRAVLJE: Devet navika za koje većina ljudi veruje da su zdrave

Zdravstveni saveti se neretko dobiju na osnovu principa "rekla-kazala", ali nije sve što čujete korisno za vaše telo.

gazirana voda
Pixabay.com

Sigurno ste se dosad sreli s pojedinim zdravstvenim savetima koji nisu potkrepljeni naučnim činjenicama, ali vam ih je savetodavac predstavio kao u potpunosti istinite.

Može biti jako zbunjujuće pratiti šta to godi našim telima, a šta je samo mit. Evo nekoliko nedokazanih tvrdnji koje se tiču brige o telu, a koje zaista treba uzeti sa rezervom.

1. Sedenje je štetno koliko i nikotin

Zagovornici ove tvrdnje smatraju da celodnevno sedenje ubija. David Rempel, profesor medicine sa Univerziteta u Kaliforniji, ističe da za metabolizam ne predstavlja razliku da li stojite ili sedite. On takođe navodi da stajanje može da dovede do bola u preponama, stopalima, nogama i leđima. Kako biste izbegli bilo kakve bolove, svakih 45 minuta ustanite i krećite se 5 do 10 minuta.

2. Konzumacija kanabisa putem elektronske cigarete je bezopasna

Istina je, u stvari, da je unos bilo koje supstance putem elektronskih cigareta štetan, a to uključuje i kanabis. Bez obzira na njegove brojne medicinske koristi, zdravije bi bilo uneti kanabis putem hrane ili ga izbeći u potpunosti, ako za to nema vidljive potrebe.

3. Praktikovanje meditacije u kolektivu je delotvorno

Iako je meditacija dokazano delotvorna pri smanjenju mentalne opterećenosti, koja iscrpljuje um, postavlja se pitanje o tome kakve pogodnosti praktikovanje meditacije može da pruži kolektivima velikih korporacija.

Predlaganjem ovakvih programa, oni s pozicije moći svojim kolegama, koji su niže u hijerarhiji, poručuju da su sami krivi za stres koji osećaju, bez obzira na težinu radnih zadataka. Iako je meditacija dobar predlog za smanjenje stresa, korisnije bi bilo razgovarati s nadređenima o tome da li postoji način da se umanji sveukupni stres zaposlenih.

4. Određena ishrana sprečava pojavu raka

Ne postoje dokazi da bilo koja vrsta hrane može da spreči pojavu raka. Najbolji savet je da se trudite da jedete zdravo, izbegavate unos nikotina i redovno vežbate.

5. Ispiranje usta kokosovim uljem pomaže očuvanju zuba

Pojedinci koji se drže režima ispiranja usta kokosovim uljem tvrde da je dovoljno to činiti 20 minuta dnevno. Zauzvrat će vam zubi biti beli, nećete imati karijes, a zadah će vam biti prijatan. Stomatolozi, pak, smatraju da bi za početak bilo dovoljno čistiti zube koncem.

6. Vitaminske infuzije će odagnati bolest

Iako je vrlo primamljiva ideja da se uz jednu običnu vitaminsku infuziju lako možemo boriti protiv raznih bolesti tako što ćemo se zavaliti i pustiti da nam zdravlje utiče u krvotok, stvarnost nije baš takva.

“Osim ako ne ležite u bolnici i niste jako neuhranjeni, vitaminska infuzija vam neće puno značiti”, tvrdi Ebi Langer, dijetetski stručnjak iz Toronta. Ona dodaje da unos vitamina uz hranu deluje isključivo kod onih osoba koje imaju manjak tog određenog vitamina.

7. MCT ulje je od velike koristi za podizanje energije i smanjenje težine

Reč je o tekućem koncentratu triglicerida srednje dužine lanca, skraćeno MCT (eng. medium-chain triglyceride). Iako naša tela s lakoćom apsorbuju MCT, ovo ulje nema onakve pogodnosti kakvima bi se ponadali oni, koji su previše poverovali u mitove o MCT ulju, te stoga neće značajno podići nivo vaše energije i dovesti do magičnog smanjenja težine. Za pojačan unos vitamina i belančevina možete dodati i mleko u svoju kafu, umesto MCT ulja.

8. Nigde bez flašice vode!

Ovo geslo ste čuli već nebrojeno puta – pijuckajte vodu svakih nekoliko minuta! Ipak, iako hidratacija jeste važna, nema potrebe da unosite veću količinu vode od one koju vam telo spontanim putem zahteva.

9. Aktivni ugalj je pametan način kako da izbacite toksine iz organizma

Postoji mišljenje da se aktivnim ugljem vrlo lako mogu izbaciti svi toksini iz tela. Iako se on koristi u bolnicama pri slučajevima ozbiljnog trovanja, za čišćenje organizma od uobičajenih toksina dovoljna je vaša jetra, dok aktivni ugalj dokazano može da izazove smetnje u kombinaciji s pojedinim lekovima. Umesto toga, pribegavajte unosu što manje prerađene hrane.