Zablude u ishrani: Da li ste znali da zelena salata nije zdrava, a da slanina skraćuje životni vek?

Da li bi iko rekao da zelena salata nije zdrava? Ipak, određena istraživanja pokazuju da ona, kao brokoli i kelj nisu baš toliko poželjne namirnice na našem svakodnevnom meniju. A i određene navike prilikom pripremanja hrane koje mislimo da su korisne, u stvari štete. Evo o čemu se radi.

ČIPS? NE NIKAKO
Mnogima jedna od omiljenih grickalica je čips, nije uvek napravljen od krompira. Neke vrste su mešavine pšenice, pirinča, kukuruza i pahuljica. Osim toga, pečenje čipsa na visokim temperaturama stvara štetan kancerogeni nusprodukt koji se zove akrilamid i koji narušava zdravlje. Čips goji, povišava holesterol i krvni pritisak.

PAŽLJIVO SA KELJOM

Nutricionisti tvrde da kelj, kupus i prokelj u većim količinama mogu da izazovu negativne posledice- hipotireozu, kada štitna žlezda ne proizvodi dovoljno hormona.

NE PERITE BELO MESO

Pranje mesa, posebno pilećeg, nije postupak koji uništavanja bakterija, nego ih zapravo podstiče na širenje.

Naučnici na Univerziteta Dreksel radili su na tome da dokažu da je pranje mesa nepotrebno i čak nepoželjno. Njihova saznanja idu u prilog ovoj teoriji.

ZELENA SALATA NIJE ZDRAVA
Zapakovana, oprana i iseckana salata u kesi koja je odmah spremna za posluživanje, zapravo je opasnija od bilo kog mesa.

Naime, istraživači smatraju da će zelena salata dovesti do bolesti povezanih s hranom – uglavnom zato što se zeleno povrće uzgaja direktno na tlu, a neke od patogenih klica ne mogu da se ubiju toplinom ili jakim deterdžentima, a i ispiranje vodom nema efekta.

SLANINA SKRAĆUJE ŽIVOTNI VEK
Stručnjaci upozoravaju da ako jedete prečesto mesne prerađevine imate više šansi da obolite od bolesti srca, karcinoma ili dijabetesa.

Konzumacija prerađenog mesa, kao što su slanina, kobasice i prerađeni delikatesni mesni proizvodi, povećavaju za 42 odsto rizikom od srčanih bolesti.

VODA I LIMUN NISU DOBAR PAR

Kriška limuna u vodi može da vas osveži, ali ako to radite zapravo stavljate u piće i neverovatan broj bakterija.

Podaci pokazuju da čak 70 odsto limuna na sebi ima mikrobe, poput bakterija iz creva, bakterija iz disajnih puteva i bakterije s kože, piše portal Žena.